Zapalenie mieszków włosowych

Za zapalenie mieszków włosowych najczęściej odpowiadają bakterie. Zmiany na skórze pojawiają się zazwyczaj w okolicy karku lub na plecach. Mimo że łatwo można je wyleczyć, często bywa lekceważone i niejednokrotnie przekształca się w dużo poważniejsze schorzenie np. w czyrak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Czynnik zakaźny wywołujący zapalenie mieszków włosowych przedostaje się przez ujście gruczołów łojowych na skórze. W zależności od sposobu i mechanizmu zakażenia, wyróżnia się pięć rodzajów zapalenia mieszków włosowych:

- bakteryjne (za wystąpienie zmian chorobowych zazwyczaj odpowiada gronkowiec złocisty lub paciorkowiec ropny)

- wirusowe (wirus opryszczki - krostki i pęcherze na twarzy)

- pasożytnicze (nużeniec, zmiany chorobowe obejmują klatkę piersiową, skronie, nos oraz oczodół)

- grzybicze (czubek mieszka włosowego twardnieje)

- o nieznanym pochodzeniu

Objawy

Pierwszym objawem zapalenia mieszków włosowych jest pojawienie się w ich obrębie początkowo małej krosty lub guza. Powstający w mieszku włosowym stan zapalny niejednokrotnie piecze i swędzi. Jeśli zmianie skórnej towarzyszy grudka lub guzek, zapalenie uwalnia zebraną w nich ropną wydzielinę. Choroba bardzo często przekształca się w dużo groźniejszego czyraka lub figówkę. Pojawieniu się choroby sprzyja niestosowanie się do podstawowych zasad higieny.

Pierwsza z towarzyszących chorobie zmian skórnych tworzy naciek w obrębie mieszka włosowego. Wraz z rozwojem zakażenia pojawia się krosta oraz martwicza, zgrubiała tkanka, która z czasem odpada. Czyrak najczęściej obejmuje mieszki włosowe na twarzy, szyi, klatce piersiowej oraz pośladkach. Figówka, czyli przewlekły stan zapalny zazwyczaj występuje u mężczyzn i atakuje przede wszystkim mieszki włosowe zarostu (czasem również kark).

Diagnoza

W większości przypadków diagnozę opiera się o wywiad z pacjentem i analizę występujących u chorego objawów. Czasem wykonuje się badanie mikroskopowe ropnej wydzieliny oraz rozmaz krwi . Jeśli istnieją wskazania, lub badana osoba ma znacznie obniżoną odporność konieczne jest wykonanie testów serologicznych (na obecność wirusa HIV oraz syfilis ). W niektórych przypadkach wykonuje się badanie histopatologiczne.

Leczenie

W większości przypadków stosuje się maści z mupirocyną. Gdy po 3-5 dniach stosowania zmiany nie znikają konieczna jest terapia antybiotykowa. U osób, u których zapalenie przybrało formę czyraku zaleca się częste przemywanie (dezynfekowanie) oraz stosowanie rozgrzewających, wilgotnych kompresów, maści z detreomycyną lub oksytetracykliną.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Łupież biały

Kaszak

Dermatoskopia

Przebarwienia - jak z nimi walczyć

AHA: niezawodny sposób na zmęczoną, poszarzałą twarz?

Więcej o: