Zapalenie jądra jest następstwem zakażenia bakteryjnego i wirusowego, które przenosi się drogą krwiopochodną. U chłopców w wieku do 10. lat zapalenie jądra jest spowodowane przez wirusa i może być powikłaniem po śwince (zapalenie ślinianek przyusznych).
Bakterie są przyczyną schorzenia u aktywnych seksualnie mężczyzn oraz starszych mężczyzn. U młodych mężczyzn schorzenie najczęściej współistnieje z zapaleniem najądrza, natomiast u starszych powiązane jest z łagodnym przerostem gruczołu krokowego.
Najczęstszymi objawami zapalenia jądra jest zaczerwienienie, ból i obrzęk moszny, coraz silniejszy ból jąder, podwyższona temperatura ciała, krew w nasieniu, ból podczas oddawania moczu i podczas stosunku. Mogą pojawić się także: ogólne osłabienie, bóle mięśni stawów oraz dreszcze. Lekarz zazwyczaj stwierdza powiększenie jądra i bolesność palpitacyjną.
Przeprowadzane jest badanie USG moszny, które określa przyczynę dolegliwości i wyklucza inne, np. skręt jadra, wodniaka, raka jadra lub przepuklinę mosznową. W celu rozpoznania przyczyny zakażenia pobierany jest wymaz z cewki moczowej oraz mocz do badania.
Zapalenie jądra leczy się antybiotykami oraz niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi. Chory powinien zmniejszyć aktywność ruchową i raczej leżeć. Ulgę przynosi stosowanie obcisłej bielizny oraz kompresy na mosznę.