Małe, a tyle znaczą

Witaminy są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania - gdy ich brakuje, organizm zaraz zaczyna szwankować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dzisiejszy styl życia zdrowiu nie sprzyja - stres, pośpiech, litry kawy i kilkadziesiąt papierosów dziennie osłabić mogą nawet najsilniejszego. A osłabiony organizm - wiadomo - łatwiej łapie wszelkie infekcje i przeziębienia, nie mówiąc już o jesiennej depresji. Można sobie z tym poradzić na kilka sposobów - jednym z nich jest coraz modniejsze łykanie witamin i minerałów wzmacniających organizm.

Mineralny metabolizm

Żelazo, miedź , nikiel, potas czy magnez kojarzą nam się bardziej z tablicą Mendelejewa niż z własnym organizmem. Tymczasem składniki te - wraz z innymi minerałami, których w sumie jest blisko pół setki - niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uczestniczą w wielu procesach przemiany materii, syntezie witamin czy wytwarzaniu i odnawianiu jąder komórkowych. Ich rola polega na aktywowaniu procesów biochemicznych i wspomaganiu działania enzymów. Odpowiadają, w połączeniu z innymi substancjami, za funkcjonowanie narządów i układów wewnętrznych, wygląd włosów , stan skóry i paznokci, pracę mięśni, a także za stan naszych nerwów, więc i samopoczucie.

Składniki mineralne dostarczane są organizmowi z pożywieniem. Jeśli w diecie zabraknie któregoś z ważnych pierwiastków, po jakimś czasie da się to dostrzec; niedobory składników mineralnych objawiają się m.in. osłabieniem i anemią , pogorszeniem samopoczucia czy różnymi chorobami.

Z kolei witaminy to specyficzne związki chemiczne o różnej budowie. Nie są one budulcem komórek czy tkanek ani nie dostarczają im energii, są jednak niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. Muszą być dostarczane wraz z pożywieniem, a ich deficyt objawia się w rozmaity sposób, zależnie od tego, której z witamin brakuje. Przykładowo - niedobór witaminy A powoduje m.in. tak zwaną kurzą ślepotę, witaminy C - wyczerpanie, apatię i depresję, witaminy K - skazę krwotoczną. To tylko przykłady, gdyż objawów bywa zwykle więcej, a ich dokładną przyczynę ustalić może tylko lekarz.

Dobrze, dobrze... i wystarczy

Jeśli podejrzewamy u siebie niedobór witamin bądź składników mineralnych, warto udać się do specjalisty, który to potwierdzi, wykluczając przy okazji poważniejsze powody złego samopoczucia. Pomóc może urozmaicenie diety, jednak przy większych niedoborach lekarze zalecają suplementację preparatami witaminowo-mineralnymi.

Preparaty takie warto zażywać zwłaszcza w okresach przemęczenia, wzmożonego napięcia i stresu. Można je kupić bez recepty w każdej aptece. I witaminy, i minerały występują w nich w małych dawkach, tak więc przestrzegając zaleceń producenta dotyczących zażywania tabletek, nie sposób przedawkować. Bo przedawkowanie - o czym należy pamiętać - skończyć się może źle; np. zbyt duże dawki witaminy C wypłukują z organizmu witaminę B1 i podnoszą poziom cholesterolu , za dużo witaminy E blokuje metabolizm witaminy A, zaś za duże dawki kwasu foliowego mogą zamaskować objawy niedoboru witaminy B12 i doprowadzić do znacznego obniżenia poziomu cynku.

Na własną rękę preparatów tego typu nie powinny stosować kobiety w ciąży - dotyczy to zwłaszcza witaminy A, której nadmiar uszkadza płód - ani też chorzy na niektóre choroby (np. w przypadku choroby Parkinsona witamina B6 może niekorzystnie blokować działanie lekarstw).

Czytaj także:

Makroelementy: minerały niezbędne do życia

Flawonoidy, samo dobro prosto z natury

Cała prawda o błonniku pokarmowym

Jabłka - 10 powodów, dla których warto je jeść

Mąka. Pełnoziarniste witaminy

Więcej o: