Więcej ważnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl
Poziom, jaki przyjmuje cukier we krwi, musi być regularnie kontrolowany. Oznaczanie glikemii pełni bardzo ważną rolę w diagnozowaniu cukrzycy. Poziom cukru we krwi można sprawdzić wykonując proste badanie krwi. Wahania czy nieprawidłowości w jego stężeniu mogą stanowić pierwszy sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.
W standardowych warunkach obowiązują poniższe przedziały:
Warto jednak zaznaczyć, że nieco inaczej normy te prezentują się w przypadku dzieci i osób starszych. W przypadku tych ostatnich na czczo cukier powinien mieścić się w przedziale 80-140 mg/dl, a po posiłku nie przekraczać 180 mg/dl. U dzieci glukoza na czczo powinna zamykać się między 70-100 mg/dl.
Leczenie stanu przedcukrzycowego opiera się wyłącznie na zmianie stylu życia. Na rynku nie istnieją żadne środki farmakologiczne, powodujące zniwelowanie stanu przedcukrzycowego. Ze względu na to, że najczęściej dotyka on osób prowadzących siedzący tryb życia, aby zmniejszyć ryzyko powstania cukrzycy, osoby te powinny zmienić zarówno dietę jak i przyzwyczajenia, dotyczące aktywności fizycznej. Poza tym warto także pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych.
Jednak cukrzyca nie jest jedyną przyczyną podwyższonego cukru we krwi. Wpływa na to także:
Natomiast przyczyny niskiego poziomu cukru we krwi to: