ECPW pozwala lekarzowi zdiagnozować choroby wątroby, przewodów żółciowych, pęcherzyka żółciowego i trzustki. Wątroba jest dużym narządem, który między innymi wytwarza płyn ułatwiający trawienie zwany żółcią. Pęcherzyk żółciowy jest to mały, gruszkowaty organ, który przechowuje żółć. Przewody żółciowe są przewodami, którymi żółć przepływa do pęcherzyka żółciowego i do jelita cienkiego. Trzustka jest dużym organem produkującym substancje umożliwiające trawienie. W czasie ECPW używa się promieni rentgenowskich i endoskopu, czyli długiej, giętkiej rury, za pomocą której lekarz może zajrzeć wewnątrz żołądka, dwunastnicy, przewodu żółciowego i trzustki.
W czasie badania pacjent leży na lewym boku. Możliwe jest podanie leków usypiających mających na celu relaks i zmniejszenie stresu podczas zabiegu. Pacjent połyka endoskop, po czym lekarz wprowadza go przez przełyk, żołądek i dwunastnicę, aż dojdzie do punktu w którym przewody żółciowe i trzustkowy uchodzą do dwunastnicy. W tym momencie pacjent układa się płasko na brzuchu i lekarz wprowadza małą rurkę do endoskopu, przez którą podaje kontrast uwidaczniający badane narządy.
Występują rzadko i należą do nich: zapalenie trzustki, infekcja, krwawienie, oraz perforacja dwunastnicy. Po lekach uspokajających możliwe są zaburzenia czucia, trwające zazwyczaj kilka dni do kilku tygodni. ECPW trwa od 30 min do 2 godzin. Pacjent może odczuwać dyskomfort w czasie kiedy lekarz pompuje powietrzem dwunastnicę i kiedy wstrzykiwany jest kontrast, jakkolwiek leki podawane przed zabiegiem powinny w znacznym stopniu złagodzić te dolegliwości. Po badaniu należy pozostać w gabinecie lekarskim ok. 1-2 godz. aż minie działanie leków. Czasami, zwłaszcza jeżeli podczas badania był wykonany jakiś zabieg, np. usunięcie kamieni w pęcherzyku żółciowym pacjent powinien zostać w szpitalu przez noc.
Żeby zapewnić dokładność i bezpieczeństwo badania jelito musi być kompletnie puste. W tym celu na 1-3 dni przed badaniem powinno się spożywać płynną dietę. Może być konieczne podanie środków przeczyszczających lub zastosowanie lewatywy przed badaniem. Pacjent powinien mieć zapewniony transport do domu ze względu na zakaz prowadzenia samochodu po lekach uspakajających. Lekarz może również zlecić odrębne postępowanie.
ECPW może być pomocne w rozpoznaniu przyczyny żółtaczki, bólów górnej części brzucha i niewyjaśnionego spadku wagi. Jeżeli badanie uwidoczni kamienie żółciowe, lub zwężenia w obrębie przewodów lekarz może wprowadzić instrumenty do endoskopu by usunąć kamienie lub opracować zwężenie. Poza tym tą techniką można również pobierać próbki (biopsje) do dalszych badań.