Wlew doodbytniczy

Wlew doodbytniczy, czyli wlew kontrastowy jelita grubego to jedno z badań radiologicznych. Wykonywane jest zazwyczaj u pacjentów z podejrzeniem choroby jelita grubego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawowe informacje

Wlew doodbytniczy polega na wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich po podaniu do wnętrza jelita grubego barytu. Badanie wykonuje się w celu diagnostyki schorzeń w jelicie grubym i odbytnicy. Wlew doodbytniczy może pokazać problemy takie jak: nieprawidłowe twory, owrzodzenia, polipy i uchyłki.

Opis badania

Przed wykonaniem zdjęć rentgenowskich lekarz poda do twojego jelita grubego baryt. Baryt pokryje wyściółkę jelita i odbytnicy i spowoduje, że te organy będą widoczne na zdjęciach rentgenowskich. Umożliwi to lekarzowi ocenić wszelkie nieprawidłowości a także rozmiar i kształt jelita . Podczas wykonywania wlewu doodbytniczego możesz odczuwać dyskomfort. Baryt podawany do jelita powoduje uczucie pełności i potrzeby oddania stolca. Jednak rurka używana przez lekarza do podawania barytu ma na swoim końcu balon, który uniemożliwia cofnięcie się zawartości jelita. Zdjęcia mogą być wykonywane w różnych pozycjach, lekarz otrzymuje wtedy różne obrazy jelit. Po zrobieniu zdjęć będzie można pójść do toalety. Radiolog może chcieć zrobić zdjęcie po wypróżnieniu. Całe badanie zajmuje ok. 1 do 2 godzin. Baryt może spowodować zaparcie i zmienić barwę stolca na szarą lub białą na kilka dni.

Przygotowanie do badania

Należy opróżnić jelita przed badaniem. Dlatego wymagane jest przestrzeganie diety na kilka dni przed badaniem. Na przykład 2 dni przed badaniem możesz spożywać tylko pokarmy płynne i bezcukrowe, na jeden dzień przed tylko czyste płyny i nic od północy dnia w którym będzie badanie. Aby być pewnym, że jelito jest puste możesz mieć zrobioną lewatywę przed samym badaniem.

Wyniki

Wlew doodbytniczy może wykazać: nieprawidłowe twory, owrzodzenia, polipy i uchyłki jelita grubego i odbytu.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Uchyłki jelita grubego

Rak jelita grubego

Krew w stolcu - zawsze alarmujący objaw

Dolegliwości z... drażliwości

Wąglik

Więcej o: