Spirometria - jak przebiega badanie, o czym informuje

Spirometria - podstawowe informacje

Jest to test pozwalający ocenić stan dróg oddechowych oraz płuc (objętość wdychanego powietrza, opór dróg oddechowych, czas konieczny do jego przepływu itd.). Informacje uzyskane podczas tego badania są przydatne do oceny niektórych schorzeń płuc. Można wykonać więcej niż jeden test.

Spirometria - opis badania

Badanie polega na oddychaniu przez urządzenie zwane spirometrem, które rejestruje ilość powietrza i częstość oddechów w określonym czasie. Niektóre wyniki są uzyskiwane podczas normalnego oddychania inne wymagają nasilonego wdechu lub wydechu.

Spirometria - przygotowanie do badania

Przed badaniem nie powinno się spożywać ciężkich posiłków oraz palić tytoniu na 4 do 6 godzin przed badaniem. Szczególne instrukcje mogą być zastosowane jeżeli lekarz chce zastosować leki rozszerzające oskrzela lub inne leki wziewne przed badaniem. Czasami przed badaniem podawane są leki rozkurczające oskrzela. Niekiedy po nasilonym wydechu lub serii przyspieszonych oddechów wymaganych podczas badania możesz odczuwać okresową duszność i zawroty głowy. Do oddychania otrzymuje się specjalny ustnik i klips na nos. Nie powinno się wykonywać testu u osób po świeżym zawale serca i z innymi chorobami serca.

Spirometria - cel badania

Test jest wykonywany w celu diagnostyki niektórych chorób płuc:

astmy

zapalenia oskrzeli

rozedmy

wyjaśnienia przyczyny duszności

oceny zawodowego ryzyka powikłań spowodowanych narażeniem na działanie zanieczyszczeń, po zażyciu leków, aby zmierzyć postęp leczenia choroby.

Wartości prawidłowe

Wartości prawidłowe są dla różne w zależności od wieku, wzrostu, płci pacjenta. Wynik ocenia się porównując go z wartością prawidłową dla pacjenta, wynik przedstawiając w procentach normy. Za nieprawidłowe uważane są wyniki poniżej 80% przewidywanej dla pacjenta wartości.

Zobacz wideo
Więcej o: