Azbestoza (Pylica azbestowa)

Azbestoza, czyli pylica płucna to przewlekła i postępująca choroba płuc. Schorzenie, zaliczane do chorób zawodowych, najczęściej spowodowane jest długotrwałym wdychaniem pyłów, które osadzają się na płucach oraz oskrzelach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Azbest to wspólna nazwa dla minerałów krzemianowych tworzących włókna. Bywa wykorzystywany do produkcji m.in. materiałów izolacyjnych, farb i tkanin ogniotrwałych. Do końca lat 90. minionego wieku wraz z eternitem stanowił budulec powszechnie stosowanych pokryć dachowych. Z powodu wysokiej szkodliwości został wycofany.

Objawy

Kryształki azbestu wraz z wdechem przedostają się do organizmu i zaczynają osiadać na oskrzelikach i pęcherzykach płucnych. Układ immunologiczny natychmiast je rozpoznaje traktuje jako ciało obce. Próba ich usunięcia prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Ponieważ azbest jest włóknem trwałym układ odpornościowy zmuszony jest do nieustannej pracy i ciągłej produkcji przeciwciał. Niekiedy prowadzi to włóknienia pęcherzyków płucnych, a w konsekwencji do niewydolności płuc.

Najbardziej charakterystycznymi objawami pylicy są duszności oraz złe samopoczucie. Wraz z rozwojem choroby problemy z oddychaniem znacznie się nasilają, skóra sinieje, a palce przybierają pałeczkowaty kształt. Zignorowanie pierwszych dolegliwości i zbyt późne podjęcie leczenia może skutkować niewydolnością płuc, międzybłoniakiem opłucnej, rakiem płuc lub nerkowokomórkowym.

Diagnoza i leczenie

Podstawą przy stawianiu rozpoznania jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Na jego podstawie można określić w jakim stopniu i jak długo chory narażony był na szkodliwe opary. W dalszej części zleca się badania obrazowe tj. RTG klatki piersiowej z oceną płuc oraz spirometrię , czy test pozwalający ocenić pojemność płuc. Analiza wyników zazwyczaj nie pozostawia wątpliwości.

Przy leczeniu azbestozy stosuje się przede wszystkim środki doraźne. Pacjent powinien zmienić tryb życia i unikać kontaktu z oparami. U chorych, u których istnieje dodatkowy czynnik zanieczyszczający płuca jak papierosy, konieczne jest natychmiastowe zerwanie z nałogiem. Zaleca się szczepienia przeciwko grypie oraz pneumokoką, ponieważ zarówno same schorzenia jak i towarzyszące im powikłania mogą być bardzo niebezpieczne.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Idiopatyczne włóknienie płuc

Pneumocystoza

Nadciśnienie płucne

Pulmonolog

Kaszel

Więcej o: