Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW)

Badanie ECPW jest szczególnym połączeniem badania endoskopowego oraz rentgenowskiego. Pozwala dokładnie przyjrzeć się zmianom w obrębie dróg żółciowych. Badanie ECPW zleca się zarówno w celach diagnostycznych, jak w trakcie zabiegów operacyjnych.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna służy przede wszystkim poznaniu zmian zewnątrz- i wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych oraz przewodu trzustkowego. Wynik badania pozwala niemal jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć nowotwór bądź stan zapalny trzustki.

Ułatwia ustalenie przyczyny wystąpienia żółtaczki gdy klasyczne metody nie są miarodajne, a także pojawiających z niejasnych przyczyn - po usunięciu pęcherzyka żółciowego lub po operacji dróg żółciowych - bólów w okolicy nadbrzusza.

Jak wygląda badanie ECPW

Samo badanie bardzo przypomina gastroskopię. Przez przełyk pacjenta lekarz wprowadza fiberoskop, czyli rodzaj endoskopu. Kiedy rurka aparatu dotrze do dwunastnicy i dalej do dróg żółciowych i trzustkowych wstrzykiwany jest kontrast (zazwyczaj za pośrednictwem cewnika). Przed jego podaniem aplikuje się środki znieczulające (w przypadku dzieci praktykuje się znieczulenie ogólne). Dzięki połączeniu z aparatem rentgenowskim lekarz niemal w jednej chwili może dokładnie obejrzeć zarejestrowany przez endoskop obraz.

ECPW nie może być wykonywane u kobiet w ciąży oraz w drugim tygodniu cyklu. Przed badaniem należy wstrzymać się od jedzenia i picia na minimum sześć godzin.

Czytaj taże:
Endoskopia

Tomografia komputerowa (badanie CT, TK)

Trzustka - to warto o niej wiedzieć

Kamica żółciowa

Dlaczego brzuch "musi" boleć?

 

Więcej o: