Badania genetyczne

Pozwalają zdiagnozować chorobę, określić prawdopodobieństwo wystąpienia poważnego schorzenia genetycznego czy potwierdzić ojcostwo. Czym są badania genetyczne i co warto o nich wiedzieć?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Badania genetyczne , nazywane również badaniami PCR , umożliwiają wykrycie określonego materiału genetycznego w danej próbce. Materiał do testów to najczęściej ślina (pobiera się ją specjalnymi patyczkami z jamy ustnej), znacznie rzadziej wykorzystuje się krew (kropla pobierana jest z palca i zatrzymywana jest na małym kawałku bibułki).

Testy genetyczne wykorzystywane są m. in. przy rozpoznawaniu wirusów (np. brodawczaka ludzkiego , wirusowego zapalenia wątroby ) lub bakterii.

Przede wszystkim jednak badania genetyczne pozwalają ocenić ryzyko wystąpienia danego schorzenia, zazwyczaj o podłożu genetycznym, które zostało już zdiagnozowane u jednego lub kilku członków rodziny (tzw. badania cytogenetyczne ). Umożliwiają także ustalić pokrewieństwo między dwiema osobami. Wynik takiego testu jest dokładny i nie pozostawia żadnych wątpliwości.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Wyprzedzić raka jelita grubego - badania genetyczne

Badanie krwi od kuchni

Alkaptonuria, czyli wrodzone błędy metabolizmu

Homocystynuria

Achondroplazja

Więcej o: