Medycyna wyróżnia dwa typy tej choroby: GSD Ia i GSD Ib. W glikogenozie typu Ia, czyli właściwiej chorobie von Gierkego występuje niedobór glukozo-6-fosfatazy. Enzym ten uczestniczy w powstawaniu glukozy z glukozo-6-fosforanu, którego pulę z kolei zasilają procesy glukoneogenezy i glikogenolizy.
Glikogenoza typu Ib jest spowodowana brakiem translokazy glukozo-6-fosforanu. W wyniku tego niedoboru glukozo-6-fosforan nie może przedostać się do mikrosomów (w błonie mikrosomalnej znajduje się glukozo-6-fosfataza).
Niepokojące dolegliwości zazwyczaj pojawiają się w pierwszych miesiącach życia dziecka. Objawy glikogenoz nie są jednoznaczne. Obserwuje się znacznie powiększony obwód brzucha, powiększenie wątroby i nerek. Wzrost i rozwój dziecka nie przebiega prawidłowo. Poza tym dzieci dotknięte schorzeniem mają bardzo niski poziom glukozy we krwi (hipoglikemia), kwasicę mleczanową. W moczu mogą się pojawić tzw. ciałka ketonowe). W starszym wieku, osoby z chorobą von Gierkego borykają się z otyłością.
Najskuteczniejszą metodą diagnostyczną jest biopsja wątroby. Pobraną próbkę bada się pod kątem obecności enzymu aktywującego rozkład glukozy. Dodatkowo zleca się tzw. testy obciążające. Chorym dożylno podaje się m.in. fruktozę, glukozę i obserwuje reakcję organizmu.
Mimo że, chorobę można złagodzić odpowiednią dietą (wysokowęgolowodanową, ale z ograniczoną ilością galaktozy i fruktozy lub niskotłuszczową wzbogaconą o odpowiednią dawkę białka) to blisko 30 proc. małych pacjentów umiera na skutek zbyt niskiego stężenia glukozy we krwi. Aby temu zapobiec i utrzymać bezpieczny poziom cukru zaleca się częste przyjmowanie posiłków (przez całą dobą). U starszych dzieci pokarmy wzbogaca się o skrobie kukurydzianą, które ze względu długi proces rozkładu pozwala utrzymać bezpieczny poziom glukozy.
W skrajnych przypadkach gdy środki doraźne nie przynoszą efektu konieczny jest przeszczep wątroby.
Nazwa choroby pochodzi od nazwiska niemieckiego lekarza Edgara Otta Conrada von Gierkego, który po raz pierwszy opisał ją w 1929 roku. W 1932 roku opis rozwinął Simon van Creveld.