Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Enzymy sercowe to specyficzny rodzaj białek wytwarzany przez miocyty, czyli komórki tkanki mięśniowej tworzącej serce. U zdrowej osoby odpowiadają m.in. za magazynowanie tlenu (wykorzystywany jest on podczas wysiłku fizycznego ) oraz gromadzenie fosfokreatyny, związku umożliwiającego zatrzymywanie i przechowywanie energii. Niektóre z nich uczestniczą w procesach utleniania i redukcji m.in. przy podziale glikolizy.
Do najczęściej badanych enzymów należą kinaza kreatynowa (CK), frakcja mięśniowa kinazy (CK-MB), mioglobina, troponiny (TnT i TnI) oraz dehydrogenaza kwasu mlekowego (LDH). Wzrost stężenia każdego z nich zazwyczaj łączony jest z zawałem serca lub innym schorzeniem mięśnia sercowego (np. zapaleniem mięśnia sercowego). Ale nie tylko. Znaczny skok ich wartości obserwuje się u pacjentów z chorobami mięśni szkieletowych (dystrofie, stan zapalny), przyjmowaniem niektórych leków lub nadużywaniem narkotyków. Niejednokrotnie zwiastują poważne zmiany w płucach, jak zatorowść, przewlekłą niewydolność nerek lub niedoczynność tarczycy .
W przypadku podejrzenia zawału serca jako pierwsza, bo już po upływie kilku godzin, podnosi się wartość mioglobiny, niestety podnosi się ona także przy innych schorzeniach i określenie jej wartości nie jest miarodajne. Najbardziej istotne znaczenie są troponiny oraz CK-MB. Ich poziom znacznie się podnosi w ciągu pierwszych 12 godzin od wystąpienia objawów.
Stężenie troponiny jak i CK-MB podaje się w oparciu o badanie krwi i zazwyczaj konieczne jest powtórzenie morfologii. Pierwszy test wykonywany jest tuż po przyjęciu pacjenta z podejrzeniem zawału serca , drugi po upływie 6 godzin. Są one wykonywane na wyraźne polecenia lekarza, u wszystkich pacjentów skarżących się na ból w klatce piersiowej. Mimo że badanie robi się przede wszystkim w szpitalu, to istnieje możliwość sprawdzenia poziomu troponin i CK-MB w prywatnym laboratorium. Może to mieć szczególne znaczenie w przypadku osób chorujących na cukrzycę lub tych, które ukończyły 75 rok, to właśnie u nich obserwuje się najczęściej tzw. cichy zawał.
LDH (dehydrogenaza mleczanowa)