Enzymy sercowe

Zawał serca w Polsce dotyka blisko sto tysięcy osób rocznie. Wraz z wystąpieniem zmian w obrębie mięśnia sercowego we krwi pacjenta znacznie podnosi się poziom enzymów sercowych, nazywanych także markerami martwicy mięśnia sercowego lub markerami zawału serca. Warto jednak pamiętać, że ich wzrost nie zawsze ma związek ze schorzeniem układu krążenia.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Enzymy sercowe to specyficzny rodzaj białek wytwarzany przez miocyty, czyli komórki tkanki mięśniowej tworzącej serce. U zdrowej osoby odpowiadają m.in. za magazynowanie tlenu (wykorzystywany jest on podczas wysiłku fizycznego ) oraz gromadzenie fosfokreatyny, związku umożliwiającego zatrzymywanie i przechowywanie energii. Niektóre z nich uczestniczą w procesach utleniania i redukcji m.in. przy podziale glikolizy.

Zapowiedź zawału

Do najczęściej badanych enzymów należą kinaza kreatynowa (CK), frakcja mięśniowa kinazy (CK-MB), mioglobina, troponiny (TnT i TnI) oraz dehydrogenaza kwasu mlekowego (LDH). Wzrost stężenia każdego z nich zazwyczaj łączony jest z zawałem serca lub innym schorzeniem mięśnia sercowego (np. zapaleniem mięśnia sercowego). Ale nie tylko. Znaczny skok ich wartości obserwuje się u pacjentów z chorobami mięśni szkieletowych (dystrofie, stan zapalny), przyjmowaniem niektórych leków lub nadużywaniem narkotyków. Niejednokrotnie zwiastują poważne zmiany w płucach, jak zatorowść, przewlekłą niewydolność nerek lub niedoczynność tarczycy .

W przypadku podejrzenia zawału serca jako pierwsza, bo już po upływie kilku godzin, podnosi się wartość mioglobiny, niestety podnosi się ona także przy innych schorzeniach i określenie jej wartości nie jest miarodajne. Najbardziej istotne znaczenie są troponiny oraz CK-MB. Ich poziom znacznie się podnosi w ciągu pierwszych 12 godzin od wystąpienia objawów.

Kiedy i jak się je bada?

Stężenie troponiny jak i CK-MB podaje się w oparciu o badanie krwi i zazwyczaj konieczne jest powtórzenie morfologii. Pierwszy test wykonywany jest tuż po przyjęciu pacjenta z podejrzeniem zawału serca , drugi po upływie 6 godzin. Są one wykonywane na wyraźne polecenia lekarza, u wszystkich pacjentów skarżących się na ból w klatce piersiowej. Mimo że badanie robi się przede wszystkim w szpitalu, to istnieje możliwość sprawdzenia poziomu troponin i CK-MB w prywatnym laboratorium. Może to mieć szczególne znaczenie w przypadku osób chorujących na cukrzycę lub tych, które ukończyły 75 rok, to właśnie u nich obserwuje się najczęściej tzw. cichy zawał.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Kinaza kreatynowa - normy

LDH (dehydrogenaza mleczanowa)

Zespół MAS (zespół Morgagniego - Adamsa - Stokesa)

Zapaść krążeniowa

Choroby tętnic obwodowych

Więcej o: