Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
LDH to tzw. enzym oksydoreduktazy. Jego podstawowym zadaniem jest uczestnictwo w większości reakcji utleniania oraz redukcji (odpowiada za ostatni etap glikolizy, czyli podziału glukozy). Stężenie LDH w organizmie podaje się oparciu o badanie surowicy krwi . U zdrowej osoby jego poziom nie powinien przekraczać, w zależności od stosowanej metody 120 - 230 U/l lub 230 - 480 U/l (nie ma jednej powszechnie stosowanej metody pomiaru LDH). Wzrost najczęściej łączy się z uszkodzeniem tkanek lub zwiększoną przepuszczalnością naczyń, która może oznaczać poważniejsze zmiany patologiczne. Mimo że występuje przede wszystkim w wątrobie (tam też jest wytwarzany) to w zależności od miejsca, w którym jest wytwarzany wyróżnia się pięć typów tego enzymu:
- LDH1 (HHHH) - komórki mięśnia sercowego
- LDH2 (HHHM) - serce, erytrocyty, mózg
- LDH3 (HHMM) - mózg, nerki, leukocyty
- LDH4 (HMMM) - wątroba, mięśnie
- LDH5 (MMMM) - głównie mięśnie oraz w niedużych ilościach w wątrobie
LDH ma zdolność dzielenia dzięki obecności dwóch podjednostek tzw. H - sercowej oraz M - mięśniowej. Pozwalają one na stworzenie podobnych lub takich samych enzymów w obrębie jednego organizmu.
Znaczne podwyższenie poziomu LDH bardzo często występuje u pacjentów po zawale serca i waha się między 400-2300 U/l (taki stan może utrzymywać nawet kilka dni). Wzrost dehydrogenezy mleczanowej pojawia się u osób z wirusowym zapaleniem wątroby, nowotworem wątroby (przede wszystkim LDH 4 i 5), uszkodzeniem mięśni, anemią hemolityczną, atrofią mięśni, zapaleniem płuc, ostrym zapaleniem trzustki , chorobą nerek, anemią megaloblastyczną oraz przy chorobach serca (głównie LDH 1 i 2). Wzrost LDH 1 i 2 jest charakterystyczny dla niedokrwistości hemolitycznej. W przypadku hemolizy krwi wskaźnik LDH w erytrocytach jest niemal 100 razy większy niż w innych tkankach.
Niski poziom LDH nie jest powodem do niepokoju. Zdarza się, że jego znaczny spadek występuje u osób, które przyjmują duże ilości witaminy C.
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza