Paracenteza (Otolaryngologiczna)

Paracenteza to rodzaj zabiegu polegającego na odciągnięciu nadmiaru płynu gromadzącego się w jednym z narządów. Nieduże nacięcie pozwalające usunąć zalegającą ciecz znajduje zastosowanie w diagnostyce i leczeniu wodobrzusza oraz w otolaryngologii.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Otorynolaryngologia, często nazywana laryngologią, to dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem zmian chorobowych w obrębie uszu, nosa, krtani , gardła, narządów głowy oraz szyi. Swoją uwagę skupia również na gruczołach ślinowych, języku i zatokach przynosowych. Jednym z częściej wykonywanych w laryngologii zabiegów jest tzw. paracenteza (lub myringotomia), czyli nakłucie błony bębenkowej pozwalające odbarczyć i usunąć cieczy zalegającą w jamie bębenkowej. Jego wykonanie wymaga podania znieczulenia miejscowego lub ogólnego (przede wszystkim u dzieci).

Jak wygląda zabieg?

Wykonujący zabieg lekarza nacina błonę bębenkową w kwadracie przednio-dolnym lub tylno-dolnym. Następnie odciąga zebraną w niej ropną wydzielinę. W zależności od skali i typu zmian pobierana jest próbka przeznaczona do dalszych badań lub usuwa się ją całkowicie. Następnie, w miejscu nacięcia, zakłada się tzw. dren wentylacyjny pozwalający zapewnić czasowy drenaż jamy bębenkowej.

Kiedy trzeba go wykonać?

Paracenteza wykonywana jest przede wszystkim u pacjentów z:

- wysiękowym zapaleniem ucha środkowego

- krwią w jamie bębenkowej, której obecność najczęściej stanowi konsekwencję urazu głowy

- brakiem reakcji organizmu na leczenie farmakologiczne lub przy nasilających się objawach zapalenia ucha środkowego

- powikłaniami po ostrym zapaleniu ucha środkowego

- niedowładem nerwu twarzowego

- zapaleniem opon mózgowych

Zdarza się, że nacięcie błony pomaga rozwiązać problemy z utrzymaniem równowagi.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Direktoskopia

Antromastoidektomia

Paracenteza

Guzki śpiewacze

Laryngolog

Więcej o: