Szum w uszach

Szumy w uszach to grupa bardzo nieprzyjemnych doznań dźwiękowych. Najczęściej są one spowodowane drobnym uszkodzeniem ucha wewnętrznego. Wywołujące dyskomfort odgłosy nie pochodzą ze środowiska zewnętrznego i bardzo często odczuwalne są w obydwu uszach oraz głowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Objawy

- świst, brzęczenie, pulsujący szum w uchu

Przyczyny

Uszkodzenie komórek słuchowych w ślimaku (informują mózg o dźwiękach, których nie ma). Zwykle nie udaje się wykryć, co jest źródłem nieprawidłowości. Wśród przyczyn wymienia się hałas, starzenie, nadciśnienie, zapalenie ucha, urazy głowy, infekcje gardła i zażywanie niektórych leków. Może towarzyszyć otosklerozie (odkładaniu tkanki kostnej w uchu wewnętrznym) lub nowotworom.

Ryzyko zachorowania

Rośnie z wiekiem. Uskarża się na nie co piąty człowiek.

Możliwe powikłania

- napięcie emocjonalne

- zaburzenia snu, zmęczenie.

Diagnostyka

Wskazana wizyta u laryngologa i audiologa.

Postępowanie doraźne

Tam, gdzie przebywa chory, powinno być włączone radio, telewizor czy inne głośne urządzenie. Można też kupić generator szumu szerokopasmowego. Kosztujące około 2 tys. zł urządzenie powinno się nosić co najmniej 6-8 godzin dziennie przez 1,5-2 lata. Stała ekspozycja na szum sprawia, że mózg przestanie go rejestrować.

Leczenie

Środki poprawiające ukrwienie ucha wewnętrznego, antydepresyjne, elektrostymulacja ucha wewnętrznego. Gdy przyczyną szumów jest choroba naczyń krwionośnych - leczenie chirurgiczne.

Czytaj także:

Obwodowy zawrót głowy

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego

Uszne problemy

Słuch z podpórką

Paracenteza (Otolaryngologiczna)

Więcej o: