Ciało w liczbach - jak długo trwają poszczególne procesy w naszym organizmie?

Czy zastanawialiście się kiedyś ile czasu rosną włosy lub paznokcie? Jak długo trwa orgazm? Po jakim czasie tłuszcz ze spożytego posiłku odłoży się w waszych "boczkach"? "Daily Mail" zapytał o to ekspertów.

Trawienie

Szukasz dla siebie odpowiedniej diety? Sprawdź te książki >>

Trawienie: około 24 godziny

Chociaż pokarm znajdzie się w naszym żołądku w przeciągu około 3 sekund od połknięcia, na to, aby jego pozostałości opuściły nasze ciało potrzebna będzie jeszcze cała doba. Jak twierdzi dr Anton Emmanuel, gastroenterolog z University College Hospital w Londynie, normą jest iż proces ten trwa od 16 do około 30 godzin.

Może on jednak przebiegać krócej lub dłużej w zależności od płci, wieku, nastroju, a także schorzeń, na jakie cierpi dana osoba. Na przykład przez organizm osoby chorującej na zespół jelita drażliwego pokarm może przemieszczać się nawet krócej niż 16 godzin. Ponadto, jak twierdzi specjalista, u kobiet trawienie jest wolniejsze, ze względu na mniejszą wydajność hormonów, znajdujących się w ich jelitach.

Najmniej, bo koło 1/8 z całości podanego okresu, zjedzony pokarm spędza w żołądku, gdzie jest częściowo rozkładany przez soki trawienne. Im większy jest posiłek, tym więcej czasu zajmie jego rozłożenie. Na przykład potrawa o wartości 600 kalorii będzie w naszym żołądku przez około 2-3 godziny. Pozostałe 7/8 z tego czasu pokarm podróżuje przez jelita, gdzie odbywa się jego dalszy rozpad, a obecne w nim substancje wchłaniane są poprzez błonę śluzową do krwiobiegu.

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Więcej o żołądku i jego dolegliwościach

Przyrost masy ciała

 

Przyrost masy ciała: 3 godziny

3 godziny to czas, w którym tłuszcz z dużego posiłku zostanie zmagazynowany w naszym organizmie. Według analiz badaczy z Oxford University, już po godzinie od spożycia pokarmu, zawarty w nim tłuszcz dostaje się do krwi, a po kolejnych dwóch godzinach jego część może trafić do tkanki tłuszczowej, głównie w okolicy talii.

Przykładowo z posiłku, zawierającego ogółem 30 g tłuszczu, do naszego organizmu trafi on w ilości około 2-3 łyżeczek. Magazynowanie takie z założenia jest tymczasowe i ma na celu zapewnienie organizmowi źródła energii na przyszłość. Jeśli jednak nieustannie jemy zbyt dużo, niewykorzystany tłuszcz będzie się odkładał, powodując przybieranie na wadze.

ABC nadwagi i otyłości (informacje, kalkulatory)

Przechodzenie płynów przez organizm

Przechodzenie płynów przez organizm: 1 godzina

Średnio około 60 minut zajmuje wchłonięcie przyjętego płynu przez jelita do krwioobiegu, przefiltrowanie go przez nerki, a następnie odesłanie do pęcherza jako mocz. "W pęcherzu moczowym mieści się średnio około 300 ml, dlatego większość osób musi opróżniać go co mniej więcej 3-4 godziny" - twierdzi Rowland Rees, chirurg urolog z Royal Hampshire County Hospital w Winchesterze. Jak mówi ekspert, oddawanie moczu trwa u zdrowych osób zwykle około 20-30 sekund.

Częstotliwość opróżniania pęcherza, podobnie jak trawienie, jest jednak zależna od różnorodnych czynników, na przykład wieku czy stanu zdrowia. Przykładowo łagodny przerost prostaty powoduje zwiększenie częstotliwości oddawania moczu, nawet jeżeli możliwe jest oddanie go w niewielkiej ilości, na przykład 100 ml.

Także niektóre napoje mogą powodować konieczność częstszego udawania się do toalety. Wśród nich znajdują się na przykład alkohol, który jest moczopędny, a także kawa, która stymuluje pęcherz moczowy.

Gojenie się ran

Gojenie się ran: do 2 lat

Jak donoszą badacze z Columbia University proces gojenia rozpoczyna się już w przeciągu kilku sekund od momentu zranienia. Jednakże dla pełnego zabliźnienia się większego uszkodzenia, na przykład powstałego w wyniku przebytej operacji, potrzeba niekiedy około dwóch lat.

Kiedy rana zostanie zasklepiona, w około trzy tygodnie po urazie formuje się blizna, która z czasem będzie się stawała coraz trwalsza. Choć o wiele bledsza, ma ona zwykle wytrzymałość dorównującą 80% trwałości skóry nieuszkodzonej.

Negatywny wpływ na gojenie się ran ma przede wszystkim stan zdrowia, w tym: niedobór witaminy C, cukrzyca, podeszły wiek, schorzenia powodujące niedobór tlenu we krwi (na przykład bezdech senny). Leczenie uszkodzeń może pogarszać także przyjmowanie niektórych substancji, szczególnie: kortykosteroidów, ibuprofenu i aspiryny.

Wzrost paznokci - 2-3 mm na miesiąc, włosów ok 1cm miesięcznie

Jak pokazują badania naukowców z University of North Carolina, paznokcie z palców dłoni przyrastają średnio po około 3 milimetry na miesiąc. Wśród nich "najszybszy" jest paznokieć z palca środkowego, a "najwolniejszy" z najmniejszego. Z kolei paznokcie z palców u stóp przyrastają miesięcznie o około milimetr wolniej. Proces ten jest ponadto szybszy u mężczyzn niż u kobiet i w dużej mierze zależny od naszego sposobu odżywiania.

Z kolei włosy na naszych głowach są co każdy miesiąc dłuższe o około 1-1,25 cm. W ciągu  roku możemy zatem przedłużyć swoją czuprynę nawet o około 15 centymetrów. Każdy włos "żyje" od około 2 do 6 lat, przechodząc w tym czasie trzy stadia: wzrostu, zamierania (przestaje rosnąć) i spoczynku (łatwo wypada). Około 4/5 naszych włosów znajduje się zwykle w stanie wzrostu, a około 3-5% w fazie spoczynku.

Osiągnięcie orgazmu

Osiągnięcie orgazmu: 20 minut - kobiety, 3 minuty - mężczyźni

Zgodnie z doniesieniami z badań orgazm może trwać od około kilku sekund do pół minuty. Tymczasem czas potrzebny do jego osiągnięcia waha się od około 10-20 minut dla kobiet do 2-4 minut w przypadku mężczyzn. Komentujący te wyniki profesor John Studd, ginekolog z londyńskiej Kliniki PMS, twierdzi jednak, iż istnieje wiele zmiennych uniemożliwiających precyzyjne określenie tych czasów.

U pewnej grupy osób mogą wystąpić trudności lub całkowita niemożność osiągnięcia orgazmu, zwana anorgazmią. Choć różnorodne dysfunkcje seksualne występują niemal równie często u kobiet, jak i u mężczyzn, sama anorgazmia dwa razy częściej dotyka pań. Ku pokrzepieniu dodajmy, że większość z nich może z powodzeniem nauczyć się, jak osiągać orgazm, a osób (niezależnie od płci), które z przyczyn fizjologicznych nie mogą go doświadczać, jest naprawdę bardzo mało.

Wszystko o orgazmach

Dotarcie do komórki jajowej

Dotarcie do komórki jajowej: 30 minut, ciąża: od 36 do 42 tygodni

Średnio około pół godziny zajmuje plemnikowi przemieszczenie się z szyjki macicy i zapłodnienie komórki jajowej, jeśli znajduje się ona w jajowodzie. Dłużej - jeśli jej tam jeszcze nie ma. Zgodnie z doniesieniami badaczy z University of California, na uwolniony przez jajo, przyciągający hormon, plemniki odpowiadają w przeciągu sekundy. Jeśli jednak komórka jajowa nie wydziela odpowiedniej ilości hormonu lub kiedy plemniki nie są go w stanie rozpoznać, pojawiają się problemy z płodnością.

Po zapłodnieniu, czas trwania ciąży waha się średnio od 37 do 42 tygodni. Choć dzieci urodzone w tym czasie są zazwyczaj zdrowe, to - jak donoszą badania opublikowane w British Medical Journal - te, które rodzą się pomiędzy 37 a 38 tygodniem ciąży, są w większym stopniu narażone na różnorodne dolegliwości zdrowotne, w tym astmę oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Z kolei w przypadku dzieci, które przyjdą na świat po 42 tygodniu ciąży, istnieje większe  prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń behawioralnych, przede wszystkim ADHD.

Uwaga! Wartości wszystkich podanych w tekście danych są przybliżone. W przypadku każdego z nas procesy te mogą bowiem zachodzić szybciej lub wolniej, np. w zależności od wieku czy płci, a także stanu zdrowia.

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o: