Niech ci nie będzie łyso

Dla wielu kobiet męska łysina jest pociągająca. Jednak panowie często czują się mniej atrakcyjni. Czy z łysieniem mogą wygrać?

Kiedy panowie tracą znacznie więcej niż sto włosów dziennie i w ich miejsce nie pojawiają się nowe - powinno się im zapalić czerwone światło, bo widmo łysiny z zakolami nad czołem i nieowłosionym plackiem na czubku głowy staje się realnym zagrożeniem.

Prawo dziesiątek

Włos żyje od 2 do 6 lat. Przechodzi wtedy przez trzy stadia: wzrostu, zamierania (przestaje rosnąć, a jego korzeń przesuwa się w kierunku ujścia mieszka) i spoczynku (łatwo wypada, np. podczas czesania czy mycia). Około 80 proc. włosów znajduje

się w fazie wzrostu, natomiast tylko 3-5 proc. w fazie spoczynku. Zdarza się, że cykl życia włosów zostaje

zakłócony. Więcej ich zaczyna być w fazie spoczynku, która w dodatku znacznie się wydłuża. Nowo wyrastające włosy są słabsze i szybciej wypadają. Wtedy czupryna wyraźnie się przerzedza.

Mężczyźni zaczynają intensywniej tracić włosy najczęściej między 20. a 30. rokiem życia. Naukowcy sformułowali tezę, że łysieniem rządzi "prawo dziesiątek", tzn. że wśród 30-latków łysieje 30 proc. panów, wśród 40-latków - już 40 proc. itd.

Gen łysienia

95 proc. panów cierpi na łysienie androgenowe. Ten rodzaj przerzedzenia czupryny związany jest z obecnością w mieszku włosowym pewnego enzymu: 5-alfareduktazy. Prowokuje on męski hormon - testosteron - do niszczenia mieszka. Ten destrukcyjny enzym powstaje wtedy, gdy w organizmie obecny jest gen łysienia, który można odziedziczyć po ojcu, jak i po matce. Jeśli np. ojciec wcześnie stracił wło-

sy, jego syna może spotkać to samo. Gdy działa enzym 5-alfareduktazy, część mieszków włosowych, zwłaszcza tych nad czołem i na szczycie głowy, zaczyna wytwarzać włosy coraz wolniej. Są one też coraz cieńsze, słabsze, aż wreszcie całkowicie zanikają.

Niektórym łysiejącym pomóc mogą leki. Im wcześniej rozpocznie się kurację, tym

jej efekty są lepsze. Dostępne są preparaty z minoksydilem (Rogaine, Loxon, Piloxidil) do wcierania w skórę głowy. Poprawia on ukrwienie mie-szka włosowego, dzięki czemu substancje odżywcze lepiej tu docierają i włosy stają się mocniejsze. Nie spowoduje to, że utracone włosy odrosną, ale może zatrzymać wypadanie kolejnych.

Innym środkiem do leczenia łysienia androgenowego jest finasteryd (Propecia) w formie doustnych tabletek. Hamuje on wypadanie włosów i sprawia, że stają się mocniejsze, ale nie sprawia, że odrastają już utracone. Przerwanie każdej z tych terapii sprawia, że włosy znowu zaczynają wypadać.

Czupryno, wróć

Jeśli leki nie skutkują, czasem jedynym sposobem na odzyskanie czupryny jest przeszczep włosów. Tylko własne i tylko pobrane z głowy nadają się do transplantacji. Nie wszyscy jednak mogą poddać się temu zabiegowi. Przeszczepu nie przeprowadza się u osób z uogólnionym łysieniem, u tych, które mają zaawansowaną cukrzycę, poważną chorobę serca, nieuregulowane nadciśnienie, choroby zapalne owłosionej skóry głowy lub dotyczy ich łysienie plackowate.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wycina z tyłu głowy maleńki (szerokości do 1 cm i długości ok. 5 cm) pasek owłosionej skóry głowy, dzieli go na mikroskopijne kawałki (może zawierać jeden włos!) i wszczepia je jeden obok drugiego przez maleńkie nacięcie w wyłysiałą skórę głowy. Powstałe po pobraniu włosów cięcie zszywa. W nowszej technice transplantacji - FUE (z ang. Follicular Unit Extraction) lekarz pobiera pojedyncze mieszki włosowe, szycie nie jest więc potrzebne.

Już po wszystkim

Po zabiegu głowa jest bandażowana. Przez kilka dni można odczuwać napięcie i pobolewanie skóry głowy, a czoło i powieki mogą być lekko opuchnięte. Można temu zaradzić, stosując chłodne kompresy i zażywając leki przeciwbólowe. Przez 2-8 miesięcy po zabiegu może się utrzymywać osłabienie czucia w okolicy transplantacji włosów, ale samo ustępuje.

Na początku przeszczepy są pokryte strupkami, które odpadają w ciągu kilku dni. Po kilku dniach wypadają też przeszczepione włosy. Przez 10-14 tygodni mieszki włosowe pozostają w uśpieniu, a potem zaczynają z nich

wyrastać nowe włosy. Przeszczepione dobrze się przyjmują, bo organizm nie odrzuca własnych komórek (to tzw. autoprzeszczep).

Powikłania po zabiegu zdarzają się bardzo rzadko. Zwykle jest to lekki stan zapalny pojedynczych mieszków włosowych spowodowany wrastaniem nowych włosów pod naskórek. By się z tym uporać, wystarczą leki przeciwzapalne i ciepłe kompresy kładzione na głowę.

Jeżeli łysina jest rozległa, potrzebne są 2-3 zabiegi, aby czupryna z przeniesienia była gęściejsza. W zależności od rozległości przeszczepu zabiegi kosztują 2-8 tys. zł.

Głowa do badania

Aby ustalić przyczynę utraty włosów, lekarz zleca kilka badań, m.in.:

Trichogram. To oglądanie pod mikroskopem kilku wyrwanych kleszczykami włosów. Można określić, w jakiej fazie życia oraz w jakiej kondycji są pobrane włosy.

Badania krwi. Dzięki nim można określić np. poziom estrogenów i testosteronu, stężenie żelaza i miedzi w surowicy krwi, a także obecność przeciwciał charakterystycznych dla chorób (m.in. sklerodermii), których objawem może być łysienie.

Biopsja skóry głowy. Pobranie niewielkiego fragmentu skóry (kilka milimetrów kwadratowych) pozwala określić stan mieszków włosowych.

Więcej o: