Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Guzki pokrywające skórę chorego wypełnione są limfocytami T, czyli komórkami zaliczanymi do układu immunologicznego. Nim się jednak pojawią na skórze pacjentów tworzą rumienie, przebarwienia, a skóra staje się bardziej podatna na podrażnienia. Mimo że to najczęściej rozpoznawany pierwotny
chłoniak skóry, medycyna ma chorym niewiele do zaoferowania i nadal nie potrafi całkowicie go wyleczyć.
Ziarniniak grzybiasty - objawy
Ziarniniak grzybiasty nazywany chłoniakiem skóry z komórek
limfocytów najczęściej przebiega w trzech stadiach rozwoju. Pierwsza z nich tzw. wstępna to etap gdy zmiany widoczne są jedynie na skórze pacjenta. Pokrywają ją rumieniowate, często łuszczące się plamy, które mogą nasuwać skojarzenia z łuszczycą. Zazwyczaj bardzo swędzą i mogą pozostawać na skórze przez długie lata. W drugiej fazie choroby, tzw. naciekowej wokół rumieni tworzą się pierścieniowate, naciekające zmiany. Szybko roznoszą się po ciele i bardzo swędzą.
Wejście choroby w trzecią fazę zwiastuje obecność dobrze wyczuwalnych pod skórą guzków. Tworzą się przede wszystkim wokół zajętej już skóry, często pękają, a ich miejsce zajmuje bolesne owrzodzenie. U większości pacjentów w tej fazie rozwoju choroby, podobne zmiany do tych na skórze obserwuje się w obrębie narządów wewnętrznych m.in. układu pokarmowego, płuc,
wątroby czy śledziony.
Za jedną z faz rozwoju ziarniniaka grzybiastego uznaje się tzw. zespół Sezary'ego. Charakteryzuje się on zajęciem skóry oraz węzłów chłonnych.
Ziarniniak grzybiasty - diagnoza
Z powodu mało specyficznego przebiegu i objawów postawienie prawidłowej diagnozy zwykle trwa bardzo długo. Pierwszym etapem diagnostycznym powinno być
badanie krwi , pozwala ono ocenić funkcję narządów wewnętrznych i zazwyczaj daje pierwszy sygnał, że w organizmie dzieje się bardzo niepokojącego. W przypadku chorób skóry konieczne jest pobranie wycinka i wykonanie badania histopatologicznego. Z jego pomocą można rozpoznać typowe dla ziarniniaka grzybiastego zmiany.
Mimo że to najczęściej występujący typ chłoniaka skóry proces diagnostyczny jest bardzo długi i opiera się na zasadzie eliminacji. Czasem prawidłowe rozpoznaje udaje się postawić dopiero w sytuacji, gdy schorzenie jest bardzo zaawansowane i zdążyło rozsiać się po narządach wewnętrznych.
Ziarniniak grzybiasty - leczenie
Walka z chorobą jest trudna i trudno przewidzieć czy zastosowane leczenie przyniesie rezultaty. Zakres postępowania uzależniony jest stopnia rozwoju ziarniniaka grzybiastego. W fazie wstępnej oraz naciekającej stosuje się naświetlania. Najczęściej sięga się po promieniowanie UVA lub UVB. Czasem wykorzystuje się tzw. terapię PUVA (promienie UVA wzbogacone psoalerenami) lub REP- UVA (UVA z retinoidami). W niektórych przypadkach pacjenci poddawani są działaniu promieni X. Równocześnie prowadzano jest terapia farmakologiczna, głównie oparta o interferon. Zmiany guzowate pomagają usunąć cytostatyki oraz kortykosteroidy.
Zobacz jak mogą wyglądać inne ziarniniaki
Czytaj także:
Ziarniniak obrączkowaty
Ziarnica złośliwa (chłoniak Hodgkina)
Stwardnienie guzowate
Ziarniniak pachwinowy
Przebarwienia skórne - jak usuwać? Dla kogo laser, dla kogo peeling?