Nowotwór skóry

Choroby skóry niejednokrotnie rozwijają się bardzo długo i bardzo często kryją się pod pozornie, niegroźnie wyglądającymi piegami. Mimo licznych akcji zachęcających do kontrolowania zmian i częstszych wizyt u lekarza specjalisty, chorych nadal przybywa.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Szacuje się, że blisko 50 tysięcy Polaków rocznie dowiaduje się, że ma nowotwór skóry. Ogólnopolskie akcje mające zachęcać do przyglądania się podejrzanym znamionom nie spełniają swojego zadania. Dowodzą tego choćby opinie lekarzy, którzy zgodnie twierdzą, że liczba pacjentów nieustannie i bardzo systematycznie rośnie.

Skąd się bierze?

Niepokojące znamiona, które w przyszłości mogą, ale nie muszą przeistoczyć się w chorobę nowotworową skóry to najczęściej konsekwencja nie dbania o skórę lub braku odpowiedzialności przy korzystaniu z kąpieli słonecznych czy solariów. W grupie ryzyka znajdują także osoby o bardzo jasnej karnacji, blond bądź rudych włosach oraz ze skórą pokrytą piegami. Bardzo często zdarza się, że nowotwór rozwija się nawet kilkanaście lat i bywa skutkiem ostrego poparzenia w dzieciństwie.

Nie bez znaczenia są tu także uwarunkowania genetyczne oraz przypadki zachorowania w rodzinie.

Rodzaje nowotworów

Nowotwór niezależnie od obszaru bądź narządu, który zajmuje może wystąpić w postaci łagodnej lub złośliwej. Mimo że odsetek drugiej grupy zmian jest niewielki i zazwyczaj nie są one bardzo niebezpieczne to w przypadku niektórych z nich niemal 80 proc. pacjentów umiera.

Do łagodnych odmian nowotworów należą przede wszystkim te skupione w obrębie gruczołów łojowych, potowych oraz torbieli włosowej. Zalicza się do nich m.in. brodawkę łojotokową (zazwyczaj pokrywa szyję, plecy lub skórę głowy) oraz brodawczaka naskórkowego (obejmuje przede wszystkim twarz, szyję, tułów).

Wśród nowotworów złośliwych skóry (rak skóry) rozróżnia się dwa rodzaje zmian. Pierwszy z nich to tzw. rak podstawnokomórkowy, który dodatkowo dzieli się na guzkowy, barwnikowy, twardzinopodobny, torbielowaty, powierzchniowy oraz wrzodziejący. Drugi to rak kolczystokomórkowy.

Czy można go uniknąć?

Mimo że sporo chorób, w tym nowotworów, mamy zapisane w genach dzięki odpowiedniemu postępowaniu i zdrowemu rozsądkowi możemy ich uniknąć bądź znacznie złagodzić objawy czy też opóźnić rozwój zmian. W przypadku nowotworów skóry najskuteczniejszą formą walki z chorobą jest profilaktyka. Stosowanie odpowiednich kosmetyków, tj. kremów do opalania z wysokim filtrem, unikanie spędzania długich godzin na słońcu (przede wszystkim między 11 a 16), niekorzystanie z solariów oraz regularna obserwacja niepokojąco wyglądających znamion, to najlepsze sposoby na uniknięcie rozwoju choroby nowotworowej w przyszłości.

Czytaj także:

Skóra pergaminowa

Nowotwór

Emolient

Pemfigoid

Co trzeci Polak z czerniakiem nie poszedłby do lekarza!

Więcej o: