Dermatoskopia - czym jest i jak interpretować wyniki

Zmiany skórne można badać na wiele sposób. Jedną z najczęściej stosowanych, a zarazem najprostszych metod jest dermatoskopia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Mimo że badanie znane jest medycynie od wielu lat, powszechnie stosowane jest dopiero od początku lat 90-tych minionego wieku. Pozwala ono ocenić, które ze zmian na skórze są barwnikowe, a które niebarwnikowe. Zmiany zaliczone do drugiej grupy mogą być pierwszym objawem nowotworu np. czerniaka złośliwego. Badanie ułatwia dalsze obserwacje niepokojących znamiona czy przebarwień.

Opis badania

Do oceny zmian skórnych wykorzystuje się tzw. dermatoskop. Urządzenie jest połączeniem lupy powiększającej obraz 10-20 razy oraz z wystandaryzowanego źródła światła. Pozwala ono uwidocznić głębsze struktury badanej zmiany. To bardzo proste i trwające zaledwie kilka minut badanie umożliwia szybkie i jednoznacznie ocenienie czy zmiana skórna jest groźna czy też nie.

Dermatoskopia - to całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne badanie. Zanim lekarz rozpocznie oglądanie zmiany, smaruje okular aparatu olejkiem immersyjnym, który zmniejsza rozproszenie światła. Przy stawianiu diagnozy pod uwagę brana jest:

- asymetria zmiany

- różnorodność (kształt)

- wielkość

- charakterystyczne struktury m.in. smugi gałązkowate (rozgałęzienia widoczne na powierzchni badanej zmiany), czarne kropki, ciałka barwnikowe, obszary bezstrukturalne, siatki pigmentu.

Bez użycia dermatoskopu nie są one widoczne.

Wynik badania

Badanie pozwala określić tzw. wskaźnik dermatoskopowy, do jego wyznaczenia bierze się pod uwagę asymetrię zmiany, jej brzeg, kolor oraz inne występujące na niej lub wokół niej struktury. Każdemu z tych elementów nadaje się wartości, które służą klasyfikacji zmiany jako groźnej lub nie. Jeśli badana zmiana jest symetryczna, w obydwu prostopadłych osiach otrzymuje wartość 0, gdy asymetria występuje wzdłuż jednej osi otrzymuje wartość 1,3, przy dwóch - 2,6. Następnie ocenia się brzeg tj. czy zmiana barwnikowa gładko łączy się ze skórą czy tez towarzyszą jej liczne i nagłe odgraniczenia. Jeśli pojawiają się nieostrości każda z nich otrzymuje wartość 0,1. Kolejnym etapem badania jest ocena koloru zmiany. Najczęściej występującymi na nich kolorami są: czarny, ciemnobrązowy, jasnobrązowy, biały czerwony i niebieski. Jeśli barwa zajmuje minimum 10 proc. powierzchni zmiany nadaje się wartość 0,5. Na końcu ocenia się struktury towarzyszące. Każda dodatkowa zmiana otrzymuje wartość 0,5. Suma tych wartości określa tzw. całkowity współczynnik dermatoskopowy. Jeśli przekracza 4,75 mówi się o możliwym czerniaku złośliwym , przy wartości powyżej 5,45 o domniemanym.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Zobacz wideo

Czytaj także:

Punkty rubinowe - estetyczny problem po trzydziestce

Włókniaki - pokaż je dermatologowi

Przebarwienia skórne - jak usuwać? Dla kogo laser, dla kogo piling?

Prosak - niewielki, ale jednak szpeci. Jak się go pozbyć?

Z solarium do szpitala

Więcej o: