MORFOLOGIA: Hematokryt. Normy, zbyt niski i wysoki hematokryt

Hematokryt to wskaźnik określający liczbę czerwonych krwinek w stosunku do pozostałych elementów składowych krwi. Hematokryt należy do najczęściej badanych parametrów przy klasycznym badaniu krwi (morfologii). W wynikach badań hematokryt kryje się pod oznaczeniem Ht lub HCT. Normy hematokrytu są inne dla kobiet i mężczyzn.
Wartość hematokrytu, czyli stosunku objętości skoagulowanych erytrocytów do objętości całej krwi, najczęściej podawana jest w procentach lub ułamkach. Materiał potrzebny do wykonania badania HCT pobiera się z żyły łokciowej, opuszków palców lub, tak jak w przypadku noworodków, z pięty. Oznaczenie hematokrytu można wykonać na dwa sposoby - mikroskopowo lub mikrohematokrytowo (poprzez wirowanie krwi w skalibrowanej kapilarze).

Hematokryt - normy

Poziom hematokrytu jest ściśle związany z wiekiem oraz płcią badanego. Prawidłowa wartość hematokrytu nie powinna przekraczać:

- u noworodków: 48-69 proc.

- u dzieci między 6-12 rokiem życia: 35-45 proc.

- u dziewczynek między 13-18. rokiem życia: 36-46 proc.

- u chłopców między 13-18 rokiem życia: 37-49 proc.

- u dorosłych kobiet: 36-46 proc.

- u dorosłych mężczyzn: 41-53 proc.

Przy porównywaniu wyników należy pamiętać, że laboratoria wykonujące badania stosują różne odczynniki oraz jednostki, dlatego podane normy mogą różnić się między sobą (wartość podana na wydruku badania to norma obowiązująca w danym laboratorium).

Hematokryt - powyżej normy. Co oznacza zbyt wysoki hematokryt?

Znaczny wzrost hematokrytu najczęściej ma związek z:

- niedokrwistością wtórną wywołaną chorobą nowotworową, przewlekłą chorobą płuc lub przebywaniem na dużych wysokościach

- niedokrwistością pierwotną (tzw. czerwienica prawdziwa)

- oparzeniem, stanem zapalnym

- ostrą biegunką, wymiotami, moczówką prostą lub nadmiernym poceniem

Hematokryt - poniżej normy. Co oznacza zbyt niski hematokryt?

Obniżony hematokryt może być wywołany:

- ostrym krwotokiem

- niedokrwistością związaną z niedoborem żelaza

- nieprawidłowym poziomem witamin i minerałów

- chorobą wątroby (marskość wątroby), szpiku kostnego lub nowotworem

Spadek hematokrytu pojawia się na skutek przewodnienia lub u kobiet w ciąży.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarzaCzytaj także:

Czas protrombinowy

Kinaza kreatynowa - normy

MPV

PLT

RDW

Badanie krwi i moczu

Więcej o:
Komentarze (3)
MORFOLOGIA: Hematokryt. Normy, zbyt niski i wysoki hematokryt
Zaloguj się
 • stary_dziad_borowy

  Oceniono 9 razy 9

  jak sobie zrobiłem dwa razy w życiu hematokryt to za każdym razem wychodził mi znacznie powyżej normy. Konował już mnie szykował do trumny, że to coś poważnego a ja dalej żyje i mam się dobrze. Ogólnie najlepiej się czuje jak nie chodzę do lekarza ani się nie badam. Jak tylko się zacznie chodzić w moim wieku do lekarzy, to naprawdę kończy się w trumnie.

 • elakaucz

  Oceniono 5 razy 3

  mam hematokryt powyżej normy i teraz bardzo się stresuję, że to coś poważnego. robiłam badania podczas upałów, w związku z czym dosyć mocno się spociłam. wg tego tekstu jednym z powodów wyników gdzie hematokryt jest powyżej normy może być nadmierne pocenie się - nie wiem jednak co to znaczy nadmierne? czy wystarczy, że jak robiłam badania było wyjątkowo gorąco?

 • clubmate16

  Oceniono 3 razy -1

  robiłam morfologię oczywiście sto razy, ale w życiu nie spotkałam się z czymś takim jak hematokryt. tzn żaden lekarz nie kazał mi tego zbadać. no ale jak piszecie, że to częste do badania, to pewnie prawda... no nic, jak znów będę robić morfologię to zwrócę na to uwagę. ale jak do tej pory nikt mi nic nie powiedział na ten temat, to mam nadzieję, że po prostu wszystko w normie. chociaż mam też nadzieję, że nikt mi nie każe zbyt szybko robić morfologii, bo nie lubię pobierania krwi!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX