gruczolak
-
Prolaktyna: kiedy warto wykonać badanie jej poziomu? Jaka jest norma prolaktyny?
Prolaktyna to hormon, którego nadmierne wydzielanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza u kobiet. Kiedy warto wykonać badanie jej poziomu? Jaka jest norma prolaktyny?
-
Rak trzustki: wkrótce może być drugą najczęstszą przyczyną śmierci z powodu nowotworu, tuż po raku płuca
Rak trzustki należy do najgroźniejszych nowotworów na świecie. Tylko dziewięć procent chorych przeżywa dłużej niż pięć lat - wynika z raportu Cancer Fakts & Figures, opublikowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne (ACS). A dla połowy...
-
Gruczolak - co powinieneś o nim wiedzieć?
Gruczolak jest nowotworem łagodnym, który tworzy się z tkanki nabłonkowej gruczołów wydzielania - zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Powstaje także z przewodów tych gruczołów. Najczęściej usadowia się w pobliżu narządów, stąd można mówić o...
-
Grudki chłonne (grudki limfatyczne) - jak są zbudowane i gdzie występują? Co to jest kępka Peyera?
Grudki chłonne, znane także jako grudki limfatyczne, pomagają nam w walce ze szkodliwymi drobnoustrojami. Grudki chłonne są malutkie, ale nie przeszkadza im to w pełnieniu ważnej funkcji odpornościowej.
-
Niedoczynność przysadki mózgowej
Zespół objawów nazywany niedoczynnością przysadki mózgowej wywołany jest niedoborem jednego z produkowanych przez przysadkę hormonów. Za nieprawidłową pracę przysadki najczęściej odpowiada uraz lub zmiana nowotworowa.