Elmo zaszczepił się przeciwko COVID-19. Przekonuje dzieci, że nie ma się czego bać

W Stanach Zjednoczonych szczepienia przeciwko koronawirusowi mogą już przyjmować maluchy poniżej 5. roku życia. Zachęca ich do tego uwielbiany na całym świecie czerwony muppet z "Ulicy Sezamkowej".

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Elmo i jego tata Louie nagrali filmik, w którym podzielili się swoimi doświadczeniami dotyczącymi szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Ojciec Elmo przyznał, że obawiał się, czy podjął właściwą decyzję, dlatego skontaktował się z pediatrą. Lekarz odpowiedział na jego wszystkie pytania i rozwiał wszelkie wątpliwości, które miał odnośnie bezpieczeństwa zastosowania takich preparatów w przypadku najmłodszych pacjentów.

Szczepienia przeciwko COVID-19 wśród dzieci. Elmo dodaje odwagi najmłodszym

"Dowiedziałem się, że zaszczepienie Elmo jest najlepszym sposobem na to, by zarówno my, jak i wszyscy nasi przyjaciele, sąsiedzi oraz wszyscy inni mogli być zdrowi i cieszyć się tym, co kochają" — zapewnił tata Elmo.

Tylko w 2022 roku zgłoszono prawie 5,7 mln zachorowań na COVID-19 wśród dzieci w Stanach Zjednoczonych, dlatego szczepienia w tej grupie wiekowej mają niezwykle istotne znaczenie w walce z pandemią. 

"To dobrze, że masz pytania dotyczące kwestii szczepień przeciwko COVID-19 wśród dzieci" — przekonują twórcy popularnej na całym świecie "Ulicy Sezamkowej".

„Mamy nadzieję, że Louie i Elmo zainspirują rodziców i opiekunów w całym kraju do kontaktowania się z pracownikami służby zdrowia, by mogli zdobyć wszelkie informacje na temat tego, w jaki sposób szczepionki COVID-19 mogą sprawić, by małe dzieci i ich rodziny były zdrowe" – wyjaśnia cytowana przez stację CNN Jeanette Betancourt z Sesame Workshop. 

W Stanach Zjednoczonych przeciwko COVID-19 można już szczepić maluchy, które mają mniej niż 5 lat

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała w czerwcu pozwolenie na to, by ze szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 firmy Pfizer/BioNTech i Moderna mogły korzystać dzieci z najmłodszej grupy wiekowej, od szóstego miesiąca życia do 5 lat. Mimo że preparaty te są już dostępne na rynku, sporo rodziców dosyć sceptycznie podchodzi do kwestii szczepień maluchów.

Według badań ankietowych około 18 proc. dorosłych przyznało, że zaszczepiłoby dzieci w tym wieku, gdy tylko będzie to możliwe. 38 proc. badanych stwierdziło zaś, że wolałoby zaczekać i obserwować, jak dalej będzie rozwijać się ta kwestia.

Do 22 czerwca w USA w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest około 30 proc. dzieci w wieku od 5 do 11 lat oraz 60 proc. młodzieży w wieku od 12 do 17 lat.

"To naturalne, że szczepienie stresuje zarówno dzieci, jak i rodziców"

Zdaniem lekarki Jenny Radesky, która jest pediatrą oraz profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Michigan, dzieci nawiązują silne więzi z ulubionymi postaciami, które znają z mediów. Obserwowanie, w jaki sposób ktoś, kogo dobrze rozpoznają, radzi sobie z nowym doświadczeniem, może pomóc im przezwyciężyć własne obawy.

"To naturalne, że szczepienie stresuje zarówno dzieci, jak i rodziców" - podkreśla specjalistka w rozmowie z CNN. 

Oprócz Elmo i jego taty w walkę z pandemią COVID-19 włączyła się także mama popularnego muppeta, która we współpracy z UNICEF-em wyjaśniała, jak rodzice mogą wspierać dzieci w czasie lockdownu.

 

źródło: CNN / UNICEF

Więcej o: