Tak atakuje omikron. Jeden z objawów ma 73 proc. zakażonych

Kolejny wariant koronawirusa nazwany omikronem, rozprzestrzenia się od końca listopada. Od tego czasu, tysiące ludzi podzieliło się obserwacjami dotyczącymi konkretnych jego objawów. W ten sposób powstała lista 14 najczęściej występujących symptomów.

Więcej artykułów dotyczących koronawirusa znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Na wykresie opracowanym przez dziennikarzy serwisu Business Insider, znalazły się dane z początku stycznia, pochodzące z aplikacji ZOE COVID (setki tysięcy osób rejestrują w niej swoje objawy powiązane z dominującym wariantami delta i omikron).

Jak komentowała dr Claire Steves, objawy związane z omikronem są bardzo podobne do przeziębienia, szczególnie u osób, które zostały zaszczepione.

Ze styczniowych danych wynika, że aż 73 proc. ankietowanych narzekało na katar, a 68 proc. stwierdziło, że odczuwało ból głowy. Bardzo często wymienianym objawem było także ogólne zmęczenie.

Sprawdź, jaki masz typ brzucha,Sprawdź, jaki masz typ brzucha. To ma znaczenie choćby przy odchudzaniu

Omikron najczęstsze objawy

W badaniu, które podsumował serwis Bussiness Insider wzięły udział osoby z Wielkiej Brytanii. Na liście 14 najczęściej występujących objawów wśród osób zakażonych omikronem, znalazły się: 

1. Katar - 73 proc.;

2. Ból głowy - 68 proc.;

3. Zmęczenie - 64 proc.;

4. Kichanie - 60 proc.;

5. Ból gardła - 60 proc.;

6. Uporczywy kaszel - 44 proc.;

7. Ochrypły głos - 36proc.;

8. Dreszcze - 30 proc.; 

9. Gorączka - 29 proc.;

10. Zawroty głowy - 28 proc.;

11. Mgła mózgowa - 24 proc.;

12. Bóle mięśni - 23 proc.;

13. Utrata węchu - 19 proc.;

14. Ból w klatce piersiowej - 19 proc.

Urolog zajmuje się schorzeniami związanymi z układem moczowo-płciowymCovidowy penis sieje postrach wśród mężczyzn. Urolodzy komentują

Dr Robert Quigley, wiceprezes i globalny dyrektor medyczny International SOS, wiodącej firmy świadczącej usługi medyczne, powiedział w wywiadzie z "Desert News", że objawy wariantu omikronu "mogą być trudne lub niemożliwe do powstrzymania".

- Dla tych, którzy odczuwają bóle głowy, gardła lub mają gorączkę, zalecam nawadnianie i przyjmowanie dostępnych bez recepty leków na przeziębienie i ból głowy- stwierdził. Specjalista przypomniał, że najlepszą ochronę przed COVID-19, zapewnia szczepionka. 

Więcej o: