Pryszcze na plecach - domowe sposoby

Pryszcze na plecach mogą stać się prawdziwą zmorą. Główne przyczyny ich występowania to m.in zła dieta i stres. Jakie są domowe sposoby na walkę z tą przypadłością?

Pryszcze na plecach: problem, który dotyczy nie tylko nastolatków


Pryszcze to częsty problem osób, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą. Pojawiają się nie tylko na twarzy. Jednym z rejonów ich częstego występowania są także plecy.

Gdy trudno się ich pozbyć, stają się prawdziwą zmorą. Mogą hamować przed wyjściami na basen i plażę, a także noszeniem bardziej odsłoniętych strojów.

Jeśli spotka nas takim problem, walkę z nim powinniśmy rozpocząć od sprawdzonych domowych sposobów. Któryś z nich może okazać się skuteczny także w naszym przypadku.

Pryszcze na plecach: przyczyny

Pryszcze na plecach to przyczyna kompleksów wielu dotkniętych tym problemem osób. Często jest tak, że pomimo wielu prób walki, wypryski nie chcą zniknąć.

Istnieje wiele przyczyn powstawania pryszczy na plecach:

 • zbyt duża ilość słodyczy w diecie
 • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków
 • zła higiena osobista
 • odzież wykonana ze sztucznego materiału
 • stres
 • zaburzenia hormonalne
 • predyspozycja genetyczna

 

- Grudki zapalne i ropne krosty to charakterystyczny element trądziku młodzieńczego lub dorosłych, jeśli występują po 25 roku życia. Bywa, że są objawem prozaicznych przyczyn, ale jeśli domowe sposoby lub leki bez recepty nie radzą sobie z problemem i po 30 dniach nie ma poprawy, należy skierować swoje kroki do specjalisty dermatologa. Czasami wystarczy krótkotrwała antybiotykoterapia doustna, ale zdarza się, że trzeba ustabilizować gospodarkę hormonalną lub zastosować leczenie retinoidami – wyjaśnia Bartosz Pawlikowski, specjalista dermatolog z łódzkiej Kliniki Medevac.

Pryszcze na plecach: domowe sposoby

Jeśli chcemy pozbyć się pryszczów na plecach domowymi sposobami, powinniśmy zdecydować się na wprowadzenie kilku zmian. Nasza terapia będzie oparta na lekkiej modyfikacji nawyków żywieniowych i większej dbałości o higienę osobistą.

Jak powinna wyglądać taka domowa kuracja?

 • Zacznij stopniowo eliminować słodycze ze swojej diety. To zły sposób odżywiania jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania pryszczy.
 • Bierz prysznic minimum dwa razy dziennie. Szczególną uwagę musisz poświęcić plecom. Jeśli uprawiamy sport powinniśmy brać prysznic zaraz po wysiłku fizycznym.
 • Regularnie używaj tonika.
 • Zażywaj kąpieli ziołowych (w szczególności poleca się rumianek i szałwię).
 • Postaraj się w jak największym stopniu wyeliminować stres. Mimo że w obecnych czasach to trudne, warto się postarać. Przez stres gruczoły łojowe produkują większe ilości serum, a to z kolei przyczynia się do zatykania porów i powstawania wyprysków.

Pryszcze na plecach - co jeśli domowe sposoby zawiodą?

Gdy nasza domowa walka z pryszczami nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, nie powinniśmy się poddawać. Co możemy zrobić jeśli takie sposoby zawiodą?

- Wówczas oprócz leczenia farmakologicznego warto zastosować laseroterapię lub fototerapię LED (zmniejsza stan zapalny i ułatwia leczenie) – w serii 4-8 zabiegów w odstępie 3-7 dni, peelingi (kwas glikolowy, migdałowy, azelainowy – obniżają ph na powierzchni skóry i działają bakteriobójczo oraz sebostatycznie) – w serii co 7-14 dni do ustąpienia zmian następnie co około 14-30 dni. Jednak wszystkie powyższe zabiegi są przeciwwskazane w przypadku terapii retinoidami - mówi doktor Bartosz Pawlikowski.

 

Zobacz także: Walcz z trądzikiem!

 

Więcej o: