Pryszcze to częsty problem osób, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą. Pojawiają się nie tylko na twarzy. Jednym z rejonów ich częstego występowania są także plecy.
Gdy trudno się ich pozbyć, stają się prawdziwą zmorą. Mogą hamować przed wyjściami na basen i plażę, a także noszeniem bardziej odsłoniętych strojów.
Jeśli spotka nas takim problem, walkę z nim powinniśmy rozpocząć od sprawdzonych domowych sposobów. Któryś z nich może okazać się skuteczny także w naszym przypadku.
Pryszcze na plecach to przyczyna kompleksów wielu dotkniętych tym problemem osób. Często jest tak, że pomimo wielu prób walki, wypryski nie chcą zniknąć.
Istnieje wiele przyczyn powstawania pryszczy na plecach:
- Grudki zapalne i ropne krosty to charakterystyczny element trądziku młodzieńczego lub dorosłych, jeśli występują po 25 roku życia. Bywa, że są objawem prozaicznych przyczyn, ale jeśli domowe sposoby lub leki bez recepty nie radzą sobie z problemem i po 30 dniach nie ma poprawy, należy skierować swoje kroki do specjalisty dermatologa. Czasami wystarczy krótkotrwała antybiotykoterapia doustna, ale zdarza się, że trzeba ustabilizować gospodarkę hormonalną lub zastosować leczenie retinoidami – wyjaśnia Bartosz Pawlikowski, specjalista dermatolog z łódzkiej Kliniki Medevac.
Jeśli chcemy pozbyć się pryszczów na plecach domowymi sposobami, powinniśmy zdecydować się na wprowadzenie kilku zmian. Nasza terapia będzie oparta na lekkiej modyfikacji nawyków żywieniowych i większej dbałości o higienę osobistą.
Jak powinna wyglądać taka domowa kuracja?
Gdy nasza domowa walka z pryszczami nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, nie powinniśmy się poddawać. Co możemy zrobić jeśli takie sposoby zawiodą?
- Wówczas oprócz leczenia farmakologicznego warto zastosować laseroterapię lub fototerapię LED (zmniejsza stan zapalny i ułatwia leczenie) – w serii 4-8 zabiegów w odstępie 3-7 dni, peelingi (kwas glikolowy, migdałowy, azelainowy – obniżają ph na powierzchni skóry i działają bakteriobójczo oraz sebostatycznie) – w serii co 7-14 dni do ustąpienia zmian następnie co około 14-30 dni. Jednak wszystkie powyższe zabiegi są przeciwwskazane w przypadku terapii retinoidami - mówi doktor Bartosz Pawlikowski.
Zobacz także: Walcz z trądzikiem!