Piercing: historia, rodzaje kolczyków. Septum piercing i tragus piercing

Piercing - to sposób ozdabiania ciała, polegający na przekłuwaniu poszczególnych jego części i umieszczaniu tam kolczyków. Najpopularniejszym rodzajem piercingu jest przekłuwanie uszu, jednak pasjonaci kolczyków umieszczają biżuterię w najróżniejszych partiach ciała, w tym w strefach erogennych.

Piercing był elementem kultury niektórych plemion już w starożytności. Od pewnego czasu stale zyskuje na popularności.

Jakie kolczyki stosowane są do piercingu?

Z medycznego punktu widzenia, piercing stanowi okaleczanie ciała, ponieważ podczas tego zabiegu tworzą się otwarte rany. Przez określony czas po zabiegu należy używać kolczyków wykonanych z konkretnych materiałów. W okresie rekonwalescencji przekłutej części ciała należy stosować biżuterię wykonaną z bioplastu, fluoropolimera- PTFE, a także tytanu G23. Są to materiały nie zawierające uczulającego niklu, który może wywołać poważne reakcje alergiczne.

W okresie zabliźniania się ran po piercingu, nie należy stosować również kolczyków ze złota lub srebra, ponieważ są one również alergenne, a także utrudniają proces gojenia się ran. Po pełnym wyleczeniu okaleczonych miejsc, można aplikować kolczyki wykonane z innych materiałów, jednakże zaleca się używanie biżuterii z jak najmniejszą zawartością niklu, który jest silnie alergenny.

Rodzaj kolczyków używanych do piercingu jest ważny nie tylko pod względem materiału, z którego są one wykonane. Bardzo istotny jest również typ tej biżuterii, który powinien być uzależniony od części ciała, którą ma ozdabiać.

W przypadku piercingu pępka najczęściej stosuje się tzw. bananki. Bananki są to podłużne kolczyki, których długość wynosi nawet 7 cm. Są one bardzo efektowne wizualnie, jednakże mogą być problematyczne, ponieważ istnieje duże ryzyko zaczepienia się ich o odzież oraz uszkodzenie zabliźnionej rany. Dużo bardziej bezpieczne jest stosowanie kółek, jednakże nie wyglądają one już tak efektownie.

Do piercingu sutków najczęściej wykorzystuje się sztangi, clickery, kółka, podkowy, a także kolce. W tym przypadku również najbezpieczniejsze są najkrótsze kolczyki, jednakże dla osób, które zdecydowały się na piercing sutka, bezpieczeństwo ma zwykle drugorzędne znaczenie i często stosują biżuterię z łańcuszkami lub zakładają duże clickery.

Bardzo popularnym typem piercingu jest piercingu powierzchniowy. Polega ona przekłuwaniu przypadkowych miejsc na ciele. Najczęściej są to plecy (tzw. corset, czyli kilka kolczyków umieszczonych wzdłuż kręgosłupa), nadgarstki, szyja czy miejsce pomiędzy piersiami. Kolczyki stosowane do piercingu powierzchniowego to najczęściej kulki.

Piercing sutka – wymysł XX wieku?

Piercing sutka to metoda kolczykowania stosowana przez fanów piercingu, którzy zwykle mają przekłute już inne miejsca na ciele. Kolczyki w tych erogennych strefach umieszczają sobie zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Piercing sutka nie jest to jednak wymysł ostatnich dziesięcioleci, bowiem wywodzi się już ze starożytności. Jako pierwsi, sutki przekuwali sobie centurionowie w starożytnym Rzymie, co było symbolem odwagi, męstwa, a także braterstwa.

Ponadto kolczyki w sutkach wykorzystywane były do mocowania ich do płaszczów. Co kilka wieków moda na piercing tych partii powracała, największą popularność zdobyła w latach 70-tych XX wieku i utrzymuje się do dziś.

Po wykonaniu piercingu sutka należy pielęgnować okaleczone miejsca jeszcze przez kilkanaście tygodni. Rana po przebiciu sutka zabliźnia się przez dwa do czterech miesięcy. W tym czasie należy myć ręce przez każdym dotknięciem rany, stosować antybakteryjne preparaty do mycia sutków, a także nie można wyjmować kolczyków.

Oprócz efektu wizualnego, przekłucie sutków ma inne pozytywne konsekwencje. Według osób, które poddały się piercingowi sutków, kolczyki w tych miejscach wpływają pozytywnie na doznania seksualne. Przekłute sutki są bowiem bardziej wrażliwe, wobec czego polepszają jakość współżycia.

Prosty sposób na zakrycie niedoskonałości cery. Pryszcze już nie będą problemem!

Tragus piercing

Tragus piercing jest to rodzaj przebicia ucha, który w ostatnich latach stale zyskuje na popularności. Kolczyk w tym rodzaju piercingu umieszczony jest w chrząstce ucha, w pobliżu wejścia do narządu słuchu. W porównaniu z innymi miejscami w obrębie ucha, które mogą być przekłute, rana po wykonaniu tragus piercingu nie zabliźnia się zbyt długo – okres rekonwalescencji trwa zwykle od 1,5 do 3 miesięcy.

Septum piercing

Septum piercing, to obok standardowego, bocznego przebicia nosa, najpopularniejszy rodzaj piercingu tej części ciała. Polega na zamocowaniu kolczyka w przegrodzie nosowej. Septum piercing jest jednak dużo bardziej bolesny od tradycyjnego przebicia nosa, a rana po zabiegu zabliźnia się przez około 3 miesiące.

Więcej o: