Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do nas na Facebooku!
Polskie media właśnie ogarnęła wrzawa sprowokowana wypowiedzią Małgorzaty Rozenek, polskiej Perfekcyjnej Pani Domu. Rozenek w rozmowie w studiu "Dzień Dobry TVN" powiedziała, że jej zdaniem za bałagan w polskich domach odpowiedzialne mogą być... feministki. Dodała, że młode kobiety nie chcą sprzątać, ponieważ zostały nauczone, że im nie wypada. Efekt? Brud, kurz i ogólny ferment, który można oglądać w prowadzonym przez nią programie. Opinia Rozenek spowodowała burzę. Rozpętała się wojna o sprzątanie: kto w domu powinien być odpowiedzialny za czystość i dlaczego niby miałyby to być właśnie kobiety. Nie wszystkie panie z chęcią zakasają rękawy. Tymczasem być może powinny. Jeśli nie ze względu na porządek, to przez wzgląd na zdrowie. Co dokładnie miałyby zyskać?
Kobiety, które przez 6 godzin dziennie wykonują prace domowe, uprawiają ogródek lub odbywają energiczne spacery są o 13 proc. mniej narażone na rozwój raka piersi niż ich rówieśniczki stroniące od tych aktywności - pokazuje najnowsze badanie przeprowadzone przez brytyjskich naukowców. Eksperci zauważyli, że nawet skrócenie tego czasu przynosi korzyści. W przypadku tych z pań, które wykonywały powyższe czynności przez zaledwie dwie i pół godziny ryzyko zachorowania na raka piersi obniżało się do 8 proc.
Badacze doszli do powyższych wniosków po przeanalizowaniu poziomu aktywności i rodzaju diety ponad 8 tys. kobiet chorych na raka piersi. Do badania wykorzystano dane zebrane przez European Prospective Investigation of Cancer.
"To duże badanie pokazuje korzyści z bycia aktywnym, nawet w umiarkowanym zakresie" - podkreśla prof. Tim Key, epidemiolog z University of Oxford na łamach "The Daily Mail".
"Nie trzeba od razu trenować jak przed Olimpiadą" - mówi Sara Hiom z brytyjskiego Cancer Research. "Badania potwierdzają, że korzyści z ruchu czerpiemy już wtedy, gdy podczas wykonywania danej aktywności lekko zwiększa się częstotliwość oddechu" - dodaje.
Rząd brytyjski zaleca wykonywanie 150 minut ćwiczeń w tygodniu w umiarkowanym tempie tj. szybki marsz. Niestety jedynie 39 procent mężczyzn i 29 proc. kobiet daje radę podołać temu przykazaniu.
Okazuje się, że umiarkowany ruch pozytywnie wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia różnych rodzajów nowotworów. Poprzednie badania wskazywały, że ponad 3 proc. przypadków raka piersi, więcej niż 5 proc. raka okrężnicy i około 4 proc. raka macicy zanotowanych w 2010 r. w Wielkiej Brytanii było związanych z aktywnością mniejszą niż właśnie150 minut tygodniowo.
"Istnieje wiele dowodów na to, że ćwiczenia pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka jelita. Potrzebne są dalsze badania nad wpływem aktywności na różne typy nowotworów" - mówi prof. Key. Być może wkrótce okaże się, że tak nielubiane przez wielu sprzątanie ma moc chronienia nas przed wieloma poważnymi schorzeniami. I to nie tylko tymi z założenia damskimi. Panie i panowie, może czas zaopatrzyć się w odkurzacze, zmiotki i szmatki? No chyba, że wolicie siłownię...