Arteriografia

Radiografia tętnicy (arterii) i jej odgałęzień.

Artykuł jest częścią publikacji pochodzącej z nowej serii Biblioteki Gazety Wyborczej pt.: Wielka Encyklopedia Medyczna, którą nabyć można w Kulturalnym Sklepie lub w każdą środę w kiosku

Polega na bezpośrednim wprowadzeniu, za pomocą iniekcji, specjalistycznych substancji płynnych nieprzezroczystych dla promieni Roentgena. Bezpośrednie wykonanie arteriografii po wprowadzeniu środka kontrastującego pozwala sprawdzić drożność, rozmieszczenie anatomiczne i ewentualne anomalie, pozycję lub średnicę tętnicy i jej odgałęzień. Stosuje się ją w następujących przypadkach: q embolia lub tromboza - w celu zlokalizowania niedrożności, malformacje lub guzy - w celu oceny ich unaczynienia, krwotok wewnętrzny o niepewnym pochodzeniu - w celu zlokalizowania źródła. Dożylne podanie środka kontrastującego, zawierającego zazwyczaj jod, może wywoływać reakcje alergiczne.

Arteriografia cyfrowa jest komputerową metodą arteriografii, podczas której środek kontrastujący wprowadzany jest w postaci iniekcji dożylnej lub wlewu dożylnego, a nie w iniekcji dotętniczej, jak ma to miejsce w przypadku arteriografii klasycznej. Komputerowe przetwarzanie uzyskanych obrazów zapewnia jakość niemal identyczną z klasyczną arteriografią, pomimo rozcieńczenia środka kontrastującego we krwi żylnej.