Znamiona pozwalają zachować młodość

Dla wielu osób liczne znamiona to powód do zmartwień czy wręcz skorzystania z dobrodziejstw medycyny estetycznej lub chirurgii. Robimy wiele, żeby ujednolicić skórę, a tym czasem posiadanie dużej ilości znamion może pomóc nam wyglądać młodziej. Skuteczniej niż drogie, przeciwzmarszczkowe kremy. Sekret kryje się w chromosomach, które u osób z licznymi znamionami mają trochę inną strukturę.

Osoby, na których skórze znajdują się liczne znamiona, wolniej się starzeją a ich skóra jest bardziej odporna na wszelkie niedoskonałości - tak wynika z badań przeprowadzonych właśnie w King's College w Londynie, o których donosi BBC. Pokazują one także, że oprócz wolniej starzejącej się skóry, posiadacze znamion cieszą się lepszą gęstością kości i dłużej zachowują młodość. Ale częściej chorują na raka - nie tylko raka skóry. Dlaczego?

Według brytyjskich naukowców komórki osób z licznymi znamionami potrafią szybciej się regenerować i odnawiać. To powoduje, że mogą dłużej zachować młodo wyglądającą skórę. Jednak ceną, jaką za to płacą jest większe ryzyko wystąpienia raka. Chodzi nie tylko o nowotwory skóry, ale także innych narządów - lepsza odnowa komórek oznacza więcej procesów, które mogą się nie powieść i w konsekwencji doprowadzić do powstania patologicznych struktur.

Wpływają nie tylko na wygląd

Zespół z King's College w asyście dermatologa, dr Veronique Bataille, przeprowadził serię badań, których zadaniem było znalezienie zależności między ilością znamion a innymi cechami fizycznymi. Większość osób ma od 30 do 40 znamion na całym ciele, są jednak i tacy, u których ta liczba sięga kilkuset. Znamiona mogą powstawać przez całe życie - zarówno pod wpływem promieniowania UV, jak i bez żadnych zewnętrznych przyczyn.

Dr Bataille zauważyła, że osoby o zwiększonej liczbie znamion są mniej podatne na powstawanie zmarszczek i przebarwień na skórze. Badanie przeprowadzone na 1 200 bliźniąt wskazało także, że osoby z licznymi znamionami są mniej podatne na postępującą z wiekiem utratę gęstości kości. Oznacza to, że u takich osób ryzyko chorób związanych z łamliwością i kruchością kości jest niższe. Badani, którzy mieli powyżej 100 znamion na ciele byli dwukrotnie mniej narażeni na wystąpienie osteoporozy niż ci, u których ilość znamion nie przekraczała 25.

Różnice ukryte w chromosomach

Skąd takie różnice? W trakcie badań okazało się, że w komórkach osób, które mają tendencję do powstawania znamion, dłuższe są końcowe fragmenty chromosomów - telomery. Ten fragment chromosomu skraca się podczas każdego podziału komórki i zabezpiecza materiał genetyczny przed uszkodzeniem, jest "licznikiem" podziałów komórki. Im dłuższy telomer, tym więcej podziałów może dokonać dana komórka. Dlatego osoby, u których ten fragment chromosomu jest dłuższy, dłużej zachowują młodość, okupując to jednak nieco większym ryzykiem wystąpienia nowotworu.

Dr Bataille na konferencji podsumowującej wyniki badań powiedziała, że według jej doświadczenia pacjenci, którzy mają więcej znamion, lepiej i wolniej się starzeją. Podkreśliła jednak, że jako lekarz, przyjmując takich pacjentów, zawsze pyta o historię chorób rodziny, zwłaszcza przypadki występowania raka. Tendencja do powstawania znamion oznacza nie tylko zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów skóry, ale także innych - np. raka piersi czy jelita. Dlatego osoby z licznymi znamionami oprócz regularnych badań skóry, zwłaszcza po lecie, powinny zwracać uwagę również na inne profilaktyczne badania i obserwować swój organizm.

Więcej o: