Kiedy podawać dziecku preparaty z fluorem?

Można to robić, zanim jeszcze wyrżną się ząbki, zwłaszcza jeśli rodzice spodziewają się, że dziecko jest narażone na próchnicę - bo sami ją mieli lub miało ją rodzeństwo malucha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Wówczas powierzchnia zębów, które się pojawią, będzie mocniejsza i bardziej odporna na działanie bakterii. Małym dzieciom do drugiego roku życia można podawać 0,25 miligrama fluoru dziennie - w pastylkach albo, co wygodniejsze, w kropelkach. Dawka zalecana dla dzieci w wieku dwóch-czterech lat to 0,5 mg, czterech-sześciu lat - 0,75 mg, a powyżej sześciu lat - 1 miligram fluoru dziennie.

Są różne poglądy co do tego, jak podawać fluor. Przyjmuje się jednak, że lepiej jest go przyjmować w małych dawkach przez dłuższy czas - tak by zęby nasączone były fluorem jak gąbka - niż w dawkach większych i krótko.

Z łykaniem fluoru nie można jednak przesadzać. Dawki fluoru powyżej 2 mg dziennie uważa się za toksyczne. Fluoru nie powinno się też podawać dzieciom ani dorosłym mieszkającym na tych obszarach, gdzie woda pitna z wodociągów jest fluorkowana. Nadmiar fluoru może powodować uszkodzenia zębiny - tkanki tworzącej większą część zęba i szkliwa - zmiany w kościach i zmiany enzymatyczne w organizmie.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Czytaj także:

Fluor

Jak uniknąć próchnicy u dziecka?

Kiedy najwcześniej można założyć dziecku aparat ortodontyczny?

Cały ten zgryz

Jakie są najczęstsze wady zgryzu?

Więcej o: