Powakacyjne porządki ze zdrowiem

Kostium kąpielowy wylądował już na dnie szafy, opalenizna już nieco przyblakła, zdjęcia posegregowane. A my? Może warto, w ramach pourlopowych porządków, uporządkować też swój stan zdrowia?

Choć wakacje to czas beztroski i lenistwa, powinniśmy być świadomi, że w tym okresie jesteśmy szczególnie narażeni na różnego typu przypadłości i kłopoty zdrowotne. Ostatnio szczególnie często korzystaliśmy z kąpieli słonecznych oraz wodnych (np. morza, jeziora, rzeki lub baseny), jeździliśmy na egzotyczne wakacje i sprawdzaliśmy swoje możliwości kondycyjne. Jest kilka badań, które powinniśmy wykonać w pierwszej kolejności.

Badania skóry

Jesień to doskonały czas na wykonanie badań profilaktycznych oraz dokładne przyjrzenie się, jak wygląda nasza skóra i czy nie widać na niej niepokojących zmian. We wrześniu coraz rzadziej korzystamy z kąpieli słonecznych, zakładamy też bardziej zabudowane ubrania, więc nie jesteśmy już tak narażeni na promieniowanie UV. Nasza skóra po miesiącach letnich zazwyczaj wygląda dobrze. Warto jednak przyjrzeć się jej bliżej. Zwróćmy szczególną uwagę na znamiona, które mieliśmy wcześniej. Sprawdźmy, czy zaszły w nich jakiekolwiek zmiany typu: powiększenie się zmiany, jej kształtu, granic, zabarwienia, czy nie czujemy pieczenia w jej obrębie. Nie przeoczmy również nowego znamienia ani pieprzyka. Zwróćmy szczególną uwagę na asymetryczne, nieregularne i nieostre granice, nieregularne zabarwienie. Każda duża zmiana powinna być dla nas sygnałem by udać się do dermatologa, na badanie dermatoskopowe. Dermatoskop umożliwia obejrzenie znamion pod wielokrotnym powiększeniem i tym samym pozwala ocenić lekarzowi czy zachodzące zmiany wymagają szczególnego leczenia.

Badanie oczu

Trzeba pamiętać, że słońce to zagrożenie nie tylko dla skóry, ale także dla oczu. Promienie ultrafioletowe przedostają się przez rogówkę i soczewkę do siatkówki. Wolne rodniki, powstające pod wpływem promieniowania UV, przyczyniają się do rozwoju groźnego zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) i zaćmy (katarakty). Częstym skutkiem wakacyjnych szaleństw jest także zapalenie spojówek.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest groźna zwłaszcza dla osób z wadami wzroku. Naturalna osłona organizmu przed promieniowaniem UV zmniejsza się również z wiekiem. Dlatego na badanie kontrolne po wakacjach powinny wybrać się szczególnie osoby starsze oraz te, które długo przebywały w słonecznych, gorących regionach świata.

Badanie stóp

Oprócz słońca potencjalnym źródłem zarożenia są dla nas wakcyjne kąpiele w miejscach publicznych. Tam bardzo łatwo o grzybicę. Grzyby świetnie czują się w miejscach wilgotnych i ciepłych. Bardzo szybko rozwijają się, gdy już dostaną się na naszą skórę. Większość preparatów leczniczych dostępna jest bez recepty, jednak przed wykupieniem któregokolwiek z nich należy skonsultować planowany zakup z lekarzem dermatologiem. To właśnie z lekarzem powinniśmy ustalić wszystkie szczegóły związane z profilaktyką - choćby po to, żeby nie zarazić grzybicą członków rodziny.

Badanie ginekologiczne

Kąpiele w basenach, morzu czy jeziorze, z których jednocześnie korzysta wiele osób to potencjalne źródło wielu kobiecych chorób. Do najczęstszych problemów infekcyjnych kobiet należą grzybicze zapalenia pochwy i sromu. Są one wywołane przez drożdże (Candida) występujące w prawidłowej mikroflorze pochwy. W zaburzeniach układu odpornościowego, podczas ciąży, w sytuacjach gdy zmienia się PH flory - z kwaśnego na zasadowy - drożdże zaczynają się szybko rozmnażać i powodują zapalenie grzybicze pochwy i sromu. Szacuje się, że ok. 70 - 75 proc. kobiet w wieku rozrodczym co najmniej jeden raz przechodzi tego typu zapalenie. Dlatego też bardzo ważna jest stosowanie profilaktyki, a także konsekwentne leczenie nawrotowego zapalenia pochwy i sromu.

Do coraz częściej pojawiających się problemów infekcyjnych kobiet w ostatnich latach należy też infekcja wirusowa - wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Badanie dzieci

Nie powinniśmy także zapominać o najmłodszych. Jeśli podróżowaliśmy z dziećmi, mogę je spotkać podobne przypadłości do tych, z którymi borykają się dorośli. Niestety, niekiedy choroby u dzieci mają poważniejszy przebieg, dlatego warto przebadać się zanim mały zdrowotny kłopot przerodzi się w ogromny problem. Zwłaszcza, że można skorzystać z pakietów zdrowotnych dla dzieci, w ramach których można umówić się na konsultacje z konkretnymi specjalistami - tego samego dnia odwiedzić np. pediatrę, alergologa, ortopedę, okulistę. Dodatkowo w ramach pakietu - a te są oferowane przez prywatne centra medyczne - można skorzystać z badań laboratoryjnych.

Więcej o: