Meszka jest owadem z rodziny Simulidae. Charakteryzuje się dużymi szerokimi skrzydłami, krótkimi nogami i niewielkimi rozmiarami ciała, dochodzącymi u największych gatunków do 6 mm długości. Posiada narządy gębowe typu gryząco-ssącego W Polsce występuje około 50 gatunków, z których kilkanaście jest krwiopijnych. Podobnie jak u komarów, wśród meszek gryzą wyłącznie samice. Krew ludzi i innych ssaków meszce potrzebna jest do złożenia jaj. Od ukąszeń meszki pada bydło - rocznie w Polsce nawet kilkaset sztuk. Meszka składa jaja w wodzie. Z nich wykluwają się larwy, które prowadzą osiadły tryb życia i żywią się wodnymi zawiesinami organicznymi. Ostre zimy mogą ograniczać liczbę meszek.
Owady te wciskają się wszędzie: do nosa, we włosy potrafią obrzydzić najpiękniejszą pogodę i okolicę. Pojawiają się już wiosną i atakują czasem przez dwa miesiące. Meszki mieszkają w trawie lub zaroślach. Meszka jest mniej natrętna przy chłodniejszej temperaturze i dużym wietrze. Gdy jest cieplej i nie ma wiatru, jest bardziej aktywna.
Meszki atakują gromadnie w wielu bardzo różnych miejscach, także w miastach, położonych w pobliżu wód bieżących, gdyż tylko tam rozwijają się ich larwy i poczwarki, co wyróżnia je wśród innych krwiopijnych muchówek. Występują w olbrzymich ilościach i dlatego są tak dokuczliwe. Owady te nie wypijają krwi kłujkami, a rozrywają naczynia krwionośne skóry przy pomocy żuwaczek i szczęk, a następnie zlizują krew przekształconą wargą dolną.
Reakcja na ukąszenia meszki zależy od indywidualnej wrażliwości organizmu. W Polsce wciąż rośnie odsetek alergików. Kolejne ukąszenia meszki mogą wywołać burzliwą reakcję nawet u ludzi średnio wrażliwych. Ludzie zdrowi reagują na ukąszenia długo utrzymującymi się na skórze i bardzo swędzącymi bąblami. Wrażliwcy - obrzękiem krtani, a nawet wstrząsem anafilaktycznym, powodującym zaburzenia układów krążenia i oddechowego. Czasem potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Meszki są niebezpieczne szczególnie dla tych ludzi, którzy nie wiedzą, że są alergikami; oni nie mają wydawanych na recepty leków przeciwalergicznych. Dobrze mieć też pod ręką wapno.
Meszki najbardziej atakują od południa do wieczora. Zwykle po pierwszych sianokosach meszki są mniej liczne. Kto przeżył inwazję tych owadów, na komary patrzy z pobłażaniem, a czasem nawet z pewną sympatią.,
Komary atakują: dlaczego gryzą?