Tępy ból w dole brzucha, przypominający bóle miesiączkowe, pieczenie w trakcie oddawania moczu, parcie na pęcherz.
Infekcja pęcherza moczowego
Pij dużo niegazowanej wody mineralnej (2-3 l dziennie) lub ziołowych napojów odkażających. W aptece możesz kupić
gotowe mieszanki, granulaty lub pasty ziołowe (np. Urosept, Urogran, Urosan, Fitolizyna), które działają odkażająco
i moczopędni e. Sięgnij też po witaminę C. Jeśli ból nie minie w ciągu 3-4 dni, dołączą do niego gorączka, wymioty i bóle w okolicy lędźwiowej - musisz udać się do lekarza.
Ból zwykle jest jednostronny (choć jajniki są dwa; leżą w odległości trzech palców od najbardziej wystających kości biodrowych), przerywany, kłujący. Może promieniować do pachwiny lub lędźwi. Czasem towarzyszy mu gorączka, upławy (mogą być podbarwione krwią).
Zapalenie jajników
Sama niewiele możesz zrobić. Ulgę może ci przynieść zażycie środków przeciwbólowych i leżenie z ciepłym okładem na brzuchu, ale nie wyleczysz w ten sposób stanu zapalnego. Najlepiej zrobisz, zgłaszając się jak najszybciej do ginekologa.
Nagłe i silne bóle po prawej stronie podbrzusza, nasilające się podczas chodzenia, kaszlu, kichania. Brzuch jest napięty i twardy. Często dołącza się gorączka, wzdęcia, wymioty i zawroty głowy, bladość skóry i silne poty.
Zapalenie wyrostka robaczkowego
Leżąc, spróbuj lekko skręcić do środka wyprostowaną prawą nogę. Gdy wywoła to silny ból - wezwij pogotowie. Nie jedz, nie pij, połóż worek z lodem na brzuchu i czekaj na przyjazd lekarza. Nie stosuj żadnych środków przeczyszczających.
Skurcze i bóle brzucha, które trudno jest dokładnie umiejscowić, wzdęcia, zaparcia na przemian z biegunkami, ból nasilający się w ciągu godziny po jedzeniu, a ustępujący w czasie snu.
Nadwrażliwe jelita
Obserwuj, po jakich pokarmach nasilają się dolegliwości i... unikaj ich. Odżywiaj się regularnie i jedz powoli. Przy wzdęciach pomogą ci ziołowe herbatki z kminku, kopru włoskiego i anyżku albo ciepły termofor położony na brzuchu. Pij dużo niegazowanej wody mineralnej i więcej się ruszaj.
Nagły, silny ból i skurcze prawie na środku brzucha, powyżej pępka, ogólnie osłabienie, mdłości i wymioty, czasem gorączka i nieprzyjemny zapach z ust.
Zapalenie śluzówki żołądka
Sporo pij, by zapobiec odwodnieniu organizmu. Popijaj letni napar przygotowany z mięty lub rumianku. Poleż dwa dni w łóżku i nie przejadaj się (wskazana lekkostrawna dieta). Jeżeli ataki bólu powracają - zgłoś się do lekarza.
Tępy, dotkliwy ból w górze brzucha, tuż pod mostkiem, promieniujący do łopatek i kręgosłupa. Przy wrzodach żołądka nasila się tuż po jedzeniu i towarzyszą mu wzdęcia, wymioty. Przy wrzodach dwunastnicy ból pojawia się rano (tzw. czczy) i łagodzi go przekąska.
Choroba wrzodowa
Pomogą ci środki zobojętniające kwas żołądkowy lub hamujące jego wydzielanie (np. Maalox, Rennie, Alugastrin, Altramet). Czasem potrzebna jest kuracja antybiotykowa. Zrezygnuj z mocnej herbaty i kawy, alkoholu i papierosów. Uważaj na leki z kwasem acetylosalicylowym (np. Polopiryna).
Pobolewanie w nadbrzuszu (zwłaszcza po tłustym jedzeniu), nudności. Jeśli kamienie są spore, mogą powodować ataki kolki. Wtedy ból jest ostry, kłujący i może promieniować w stronę barku. Atakowi towarzyszy zwykle gorączka, dreszcze i wymioty.
Gdy brzuch tylko pobolewa, zażyj środki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz połóż ciepły termofor na brzuch. W przypadku wystąpienia kolki żółciowej - potrzebna jest pomoc lekarza