Miesiąc z życia kobiety

Jednego dnia czujesz się piękna, lekka, zmysłowa. Po paru dniach zmieniasz się w złośliwą marudę, cierpisz, patrząc w lustro. Tę huśtawkę nastrojów zawdzięczasz hormonom regulującym twój cykl.

Cykl miesięczny trwa przeciętnie 25-36 dni. Najczęściej - 28 dni. To, czy jest krótszy, czy dłuższy, nie ma znaczenia, pod warunkiem że miesiączki występują regularnie. Długość cyklu to sprawa indywidualna, podobnie jak reakcje na wahania poziomu hormonów. U niektórych kobiet są one intensywne, inne zauważają jedynie miesiączkę. W każdym przypadku warto uważnie przyjrzeć się reakcjom swojego ciała, nauczyć odczytywać jego podpowiedzi i potrzeby.

Zobacz wideo

Dzień 1.-7.

Co dzieje się w organizmie. Pierwszy tydzień cyklu zaczynasz przeważnie w kiepskiej formie, ale kończysz - w doskonałej. Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki trwającej około pięciu dni. W tym czasie tracisz blisko 130 ml krwi. Czujesz się osłabiona, senna. Trochę gorzej wyglądasz - włosy mogą się bardziej przetłuszczać, na skórze mogą się pojawić wypryski. Ale wszystko zmierza w stronę poprawy. Już trzeciego dnia zaczynasz czuć się lepiej. Organizm pozbywa się nadmiaru wody zatrzymanej przed miesiączką, brzuch się "wciąga", piersi już nie są tkliwe, cera nabiera koloru. Masz więcej energii. Czwartego i piątego dnia wraca pełna sprawność. Jeśli chcesz intensywniej poćwiczyć, możesz to zrobić. Z pływaniem jeszcze się wstrzymaj - podczas miesiączki jesteś bardziej narażona na wszelkie infekcje. Pod koniec pierwszego tygodnia zaczynasz czuć się świetnie. Tak będzie przez następny tydzień.

Jak się odżywiać. Choć w czasie miesiączki tracisz niewiele krwi (ok. połowy szklanki), warto uzupełnić poziom żelaza. Mile widziane będą dodatkowe porcje kwasu foliowego, witaminy B6 i PP (uczestniczą w produkcji czerwonych ciałek krwi). W tych dniach zaplanuj posiłki złożone z kawałka mięsa, podrobów, jaj, zielonych liściastych warzyw i owoców. Żelazo wchłania się lepiej w obecności witaminy C - pij do posiłków sok pomarańczowy. Możesz sięgnąć po kostkę gorzkiej czekolady i kieliszek (jeden!) czerwonego wina. Odrobina trunku podziała lekko rozkurczowo, co złagodzi dolegliwości pierwszych dni miesiączki, jednak większa ilość może znacznie nasilić krwawienie.

Dzień 8.-14.

Co dzieje się w organizmie. To faza przedowulacyjna (trwa od końca miesiączki do momentu uwolnienia jajeczka), najlepszy czas dla twego samopoczucia. Jeśli planujesz ważne wydarzenie, postaraj się, by wypadło właśnie w tym czasie. Cera staje się promienna, włosy są puszyste. Czujesz się lekka i pełna energii. Łatwiej ci się pracuje, uczy, zapamiętuje. Rośnie twój apetyt na seks - natura w ten sposób zachęca nas do rozmnażania. W tym czasie jesteś pod rosnącym wpływem estrogenów. To one sprawiają, że czujesz się i wyglądasz tak dobrze, a jednocześnie przygotowują cię do owulacji i ewentualnego zapłodnienia. W jednym z jajników (na przemian lewym lub prawym) dojrzewa komórka jajowa. Jej uwolnienie następuje przeważnie 12.-15. dnia cyklu, ale trudno tu kierować się wyłącznie kalendarzem. Kobieta, która wnikliwie obserwuje swój organizm i żyje według ściśle ustalonego rytmu, może z dość dużą dokładnością ustalić, kiedy następuje owulacja. Niektóre panie odczuwają tzw. ból owulacyjny, a nawet pojawia się niewielkie plamienie. Estrogeny wpływają na śluzówkę pochwy, sprawiając, że już na parę dni przed owulacją śluz staje się przejrzysty, ciągnący, wilgotny. Taka jego struktura pomaga plemnikom w drodze do jajowodów, gdzie może dojść do zapłodnienia.

Jak się odżywiać. Wszystkie kobiety aktywne seksualnie, które mogą zajść w ciążę, powinny dbać o to, by w codziennej diecie nie zabrakło kwasu foliowego. Ma on ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Poza tym kwas foliowy reguluje przemianę materii, zapobiega chorobom serca i chroni naczynia przed miażdżycą. Dlatego warto zażywać preparaty witaminowe i jeść bogate w ten składnik warzywa liściaste, pełne ziarna, kaszę jęczmienną, mleko, jaja i wołowinę.

Dzień 15.-21.

Co dzieje się w organizmie. Początek trzeciego tygodnia to jeszcze okres płodny (trwa mniej więcej od 3 dni przed owulacją do 1. dnia po niej, choć dla pewności dodaje się do każdego tego okresu po dwa dni), ale w twoim organizmie zaczynają się przemiany hormonalne. Do głosu dochodzi progesteron - hormon odpowiedzialny za zagnieżdżenie się zarodka w macicy i utrzymanie ciąży oraz przygotowanie kobiety do karmienia piersią. Produkcja progesteronu zaczyna się, gdy w jajniku powstaje ciałko żółte. Jeśli nie doszło do zapłodnienia, zanika ono, ale poziom progesteronu nadal jest wyższy. Ten hormon sprawia, że śluz pochwy staje się gęsty i utrudnia przedostanie się plemników. Powoduje także, że podnosi się nieco temperatura ciała - w drugiej fazie cyklu wynosi 37-37,2°C. Czujesz się jeszcze dobrze, ale już nie tak rewelacyjnie jak przed owulacją. Organizm powoli zaczyna przypominać ci, że niedługo czas menstruacji. Niektóre kobiety zaczynają odczuwać PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego, o którym piszemy na s. 18) już na 10 dni przed okresem.

Jak się odżywiać. Odżywiaj się racjonalnie, pij sporo wody niegazowanej. Wzbogać dietę o produkty zawierające witaminy A i E (mięso, masło, jaja, morele, marchew, dynia) oraz C (cytrusy, truskawki, kapusta) - pomogą w odzyskaniu lepszego wyglądu skóry.

Dzień 22.-28 .

Co dzieje się w organizmie. To z reguły najtrudniejszy czas w miesiącu. Zwłaszcza u pań, które dobrze znają PMS. Organizm zatrzymuje wodę (pojawiają się obrzęki). Powiększają się piersi, są bolesne i wrażliwe. Pogarsza się wygląd cery. Masz kiepski nastrój, jesteś pozbawiona energii. Spada odporność na infekcje, może pojawić się opryszczka. Czasem dokuczają ci kłopoty trawienne. Gdy błona śluzowa macicy będzie już gotowa do złuszczania, hormony dadzą sygnał i rozpocznie się miesiączka. I zaraz znów wrócisz do formy.

Jak się odżywiać. Przepłukuj ciało niegazowaną wodą mineralną. Ogranicz spożycie soli (sprzyja obrzękom), picie kawy, herbaty i alkoholu ("zabijają" magnez, który jest ci teraz bardzo potrzebny). Wzbogać dietę o witaminę B6. Jedz kaszę gryczaną, orzechy, banany, pij napar z pokrzywy. Nie zapominaj o chroniącej przed infekcjami witaminie C.

Co dzieje się w jajniku i macicy

Na początku cyklu część błony śluzowej wyściełającej macicę ulega złuszczeniu i wydaleniu. Po miesiączce zaczyna z powrotem narastać, przygotowując się na ewentualne przyjęcie zapłodnionego jajeczka. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, błona śluzowa znów zaczyna się złuszczać - pojawia się kolejna miesiączka.

Więcej o: