Wypełniacze zmarszczek

Wypełnianie zmarszczek to mało inwazyjny zabieg odmładzający, którego efekty widać natychmiast po zabiegu. Ze względu na rodzaj substancji wstrzykiwanej do skóry oraz czas działania wyróżniamy wypełniacze czasowe, wypełniacze stałe oraz autogenny przeszczep tkanki tłuszczowej.

Wypełniacze czasowe: kwas hialuronowy

Co to jest?

Wypełniacze czasowe to żele zawierające kwas hialuronowy. Kwas hialuronowy naturalnie występuje w skórze i jest odpowiedzialny za jej nawilżenie. Niestety z czasem poziom kwasu hialuronowego w skórze obniża się, przez co traci ona elastyczność i w skórze pojawiają się zmarszczki.

Zobacz wideo

Jak działa?

Zabieg polega na śródskórnym lub podskórnym wstrzyknięciu kwasu hialuronowego. Przed zabiegiem powierzchnię skóry można miejscowo znieczulić. Wypełniacz wstrzyknięty w linię zmarszczki sprawia, że skóra wypełnia się wstrzykiwaną substancją (kwasem hialuronowym) i wygładza się, a zmarszczka znika. Wypełnienie wykonywane jest za pomocą cieniutkich igiełek i najczęściej stosowane w celu usunięcia fałdów nosowo-wargowych, zmarszczek wokół ust (zmarszczek palacza), bruzd między brwiami (lwia bruzda). W zależności od wielkości i głębokości zmarszczek lekarz dobiera odpowiedni wypełniacz dopasowując go na podstawie wielkości cząsteczek kwasu hialuronowego: małe cząsteczki stosuje się do zmarszczek cienkich i płytkich, większe cząsteczki - do głębokich bruzd. Zabieg może być wykonany u osób obu płci w każdym wieku, jednak najlepszym przedziałem wiekowym jest 25-55 lat. U osób starszych, z powodu różnych czynników, efekty zabiegu utrzymują się nieco krócej. Produkt nie jest alergenny, jest obojętny dla organizmu.

Efekty

Po zabiegu, w miejscu wkłucia może być widoczne przez kilka godzin niewielkie zaczerwienienie. Siniaki mogą powstać nawet przy wzorcowo przeprowadzonym zabiegu na skutek naruszenia śród- lub podskórnego naczynia krwionośnego. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać gwałtownej mimiki (aby nie przesunąć wstrzykniętej substancji), opalania się i masaży twarzy. Kwas pozostaje w skórze od 6 do 24 miesięcy. Efektem działania kwasu hialuronowego jest nie tylko wypełnienie zmarszczki, ale również wygładzenie, nawilżenie i stymulacja skóry do odnowy. W miarę upływu czasu wypełniacze wchłaniają się całkowicie, nie pozostawiając śladów w skórze, a efekt początkowy można przedłużyć za pomocą kolejnych zabiegów retuszujących.

Wypełniacze czasowe można stosować również do powiększania i korekty ust oraz do poprawy owalu twarzy.

Przeciwwskazania i powikłania

Najważniejszym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest skłonność do opryszczki. Powikłania po zabiegu wynikają z nieprawidłowej aplikacji preparatu: zbyt płytko (grudki) lub za głęboko (brak efektu).

Wypełniacze stałe

Co to jest?

Wypełniacze stałe stosowane są tak jak wypełniacze czasowe do korekcji głębokich zmarszczek i bruzd, korekcji kształtu kości policzkowych, brody i ust. Najczęściej stosowanym wypełniaczem stałym jest Aquamid. Aquamid to przeźroczysty żel składający się w 97,5% z wody oraz w 2,5% z poliakrylamidu.

Jak działa?

Żel wstrzykiwany jest podskórnie cienką igłą pod zmarszczkę bądź w usta powodując natychmiastowe uzyskanie oczekiwanych rezultatów. Aquamid nie jest wyczuwalny w dotyku jako obca tkanka, ale w przeciwieństwie do wypełniaczy czasowych nie jest wchłanialny przez organizm. Stąd też nie wymaga powtarzania zabiegu po kilku miesiącach.

Efekty

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie, przebarwienie, swędzenie i nadmierna wrażliwość na dotyk. Objawy te ustępują samoczynnie w ciągu 2-3 dni po wstrzyknięciu preparatu w skórę.

Przeciwwskazania i powikłania

Zabieg z wypełniaczem stałym nie jest polecany osobom z zaburzeniami krzepliwości, cierpiącym na choroby skórne, mającym skłonność do powstawania bliznowaceń. Preparat jest niewchłanialny, więc z czasem może wywoływać reakcje alergiczne lub przemieszczać się.

Przeszczep autogenny tkanki tłuszczowej

Co to jest?

Przeszczep autogenny tkanki tłuszczowej to wypełnianie zmarszczek czy korekta ust oraz owalu twarzy przy pomocy własnej tkanki tłuszczowej. Własną tkankę tłuszczową wykorzystuje się nie tylko w medycynie estetycznej ale również w chirurgii rekonstrukcyjnej (uzupełnianie ubytków tkanek miękkich po przebytych urazach, chorobach lub w następstwie wad wrodzonych).

Jak działa?

Tkankę tłuszczową najczęściej pobiera się z okolicy nadłonowej lub przyśrodkowych powierzchni ud. Tkankę tłuszczową przeszczepia się w niewielkim nadmiarze, ponieważ w czasie pobierania i przeszczepiania część komórek tłuszczowych ulega uszkodzeniu, a uwolniony z nich tłuszcz - biodegradacji. Stąd masa przeszczepionej tkanki tłuszczowej ulega zmniejszeniu. Ubytek masy przeszczepionej tkanki może wynosić nawet 70%. W celu uzyskania zaplanowanego efektu zabieg należy powtarzać.

Powikłania

Możliwe powikłania to krwiak w miejscu dawczym lub biorczym, zropienie rany pooperacyjnej.

Więcej o: