Dermatolog radzi

Przy zmianach temperatury, np. gdy wchodzę do ciepłego pomieszczenia, czerwienieją mi policzki i nos. Jak sobie z tym radzić?

Zaczerwienienia są wynikiem rozszerzania się naczynek krwionośnych. Dopóki one nie pękają, nie ma potrzeby stosowania specjalnych kosmetyków. Skóra w ciągu kilku minut sama odzyska zdrowy kolor. Jeśli dolegliwość jest uciążliwa, można miejscowo stosować kosmetyki obkurczające naczynka. Uwaga! Nie zapominaj o kremie z filtrem UV. Słońce uaktywnia czerwone pajączki.

Czy skłonną do wyprysków, tłustą cerę zabezpieczać tłustym kremem?

Raczej nie, tylko przy bardzo niskiej temperaturze warto nałożyć cięższy krem, ale bardzo cienką warstewką. Na co dzień lepsze będą preparaty nawilżające o przedłużonym działaniu, typu emulsja wody w oleju. To ważne, gdy stosuje się kremy antytrądzikowe, na ogół przesuszające cerę.

Chcę się zabezpieczyć przed ostrym słońcem odbijającym się od śniegu. Czy mogę stosować te same kremy z filtrem, których używałam latem?

Tak, mogą to być te same kremy. Ważne, by miały wysoki filtr (współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) powyżej 25.

Czy na krem z filtrem UV muszę jeszcze nałożyć krem pielęgnacyjny?

Niekoniecznie. Kremy do opalania przeznaczone do twarzy mają jednocześnie właściwości pielęgnacyjne. Wystarczy więc rozprowadzić je bezpośrednio na skórze i na tej bazie zrobić makijaż .

Jak często mogę zimą robić peeling twarzy?

To zależy od rodzaju skóry. Tłustą i mieszaną można oczyścić raz w tygodniu, suchą i wrażliwą wystarczy co dwa. Peeling usuwa bowiem ochronną warstewkę lipidów.

Czy do natłuszczania twarzy zimą mogę użyć wazeliny kosmetycznej?

Raczej nie. Tylko osoby o bardzo suchej cerze mogą próbować zastąpić krem wazeliną. W wypadku cery tłustej i mieszanej taki zabieg może pogorszyć stan skóry. Wazelina to sam tłuszcz, nie zawiera składników pielęgnacyjnych, więc nie hamuje procesu starzenia się skóry .

Po kilku godzinach pracy w klimatyzowanym biurze mam wrażenie, że wyschły mi powieki.

Warto wpuścić pod powieki tzw. sztuczne łzy, czyli kropelki soli fizjologicznej. Nawilżą wyschnięte spojówki i uzupełnią niedobór naturalnej wydzieliny, która zwykle przepłukuje oczy.

Moja skóra zaczyna się błyszczeć już dwie godziny po zrobieniu makijażu. Czy przetłuszczanie twarzy się nasili jeśli zastosuję krem ochronny zamiast matującego?

Nie. W żadnym razie nie rezygnuj z kremu ochronnego. Aby zapobiec efektowi błyszczenia, nałóż na krem podkład matujący i oprósz twarz sypkim pudrem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: