Azytromacyna hamuje syntezę białek bakterii i blokuje ich struktury komórkowe, uniemożliwiając ich powielanie się. Jest to substancja bakteriostatyczna, która działa w niektórych warunkach także bakteriobójczo.
AzitroLEK ma długi czas półtrwania i wysokie stężenie w tkankach, dzięki czemu pozwala skrócić czas leczenia, który wynosić może od 1 do 5 dni. Jest to więc duża poprawa w stosunku do antybiotyków starej generacji, które wymagają przynajmniej 7 dniu przyjmowania.
Kiedy stosować AzitroLEK
AzitroLEK polecany jest do stosowania w infekcjach bakteryjnych, które wrażliwe są na działanie azytromacyny. Ten antybiotyk stosowany jest w leczeniu:
AzitroLEK stosowany jest dla dzieci i dorosłych, ma szerokie spektrum działania i często stosowany jest u osób, które wykształciły odporność na antybiotyki starej generacji.
Kiedy nie stosować i kiedy zachować ostrożność przy stosowaniu
AzitroLEK nie może być stosowany u osób, które są uczulone na antybiotyki makrolidowe. Jak każdy lek, także AzitroLEK ma przeciwwskazania do stosowania.
Przeciwwskazania do stosowania AzitroLEK:
AzitroLEK nie jest lekiem pierwszego wyboru, najczęściej lekarz przepisuje pacjentowi antybiotyki na bazie penicyliny, dopiero kiedy nie działają, stosuje się AzitroLEK.
Czy AzitroLEK można stosować w ciąży i podczas karmienia piersią?
AzitroLEK nie powinien być stosowany w ciąży, ale czasami, w sytuacji kiedy jego podanie jest absolutnie konieczne do ratowania życia pacjentki, jest on używany.
Substancja aktywna zawarta w AzitroLEK przenika do mleka matki, a w czasie, kiedy stosuje ona ten antybiotyk, nie może karmić piersią ani podawać swojego pokarmu dziecku. Dlatego też zaleca się zaprzestanie podawania mleka z piersi przez czas leczenia i minimum dodatkowe dwa dni - taki jest bowiem maksymalny okres półtrwania tego leku.