Balneoterapia

Pod tą nazwą kryje się leczenie kąpielami wodnymi. Kuracja obejmuje również wszelkie zabiegi wodne, jak picie wód mineralnych czy inhalacje stosowane w leczeniu uzdrowiskowym. Istotnym elementem balneoterapii jest dobroczynne oddziaływanie klimatu.

Nazwa terapii pochodzi od łacińskiego słowa balneum, które oznacza kąpiel, łaźnię. Zabiegom balneoterapeutycznym najłatwiej jest poddawać się w sanatoriach, tylko nieliczne możemy przeprowadzić sami w domu.

Po zdrowie do wód

Kurację ustala indywidualnie dla każdego pacjenta lekarz uzdrowiskowy. Sanatoria oferują zwykle:

Masaż wirowy - wykonuje się go w specjalnych wannach wypełnionych wodą o temperaturze 35-40 st. C. Woda wypływa z dysz pod dużym ciśnieniem i masuje ciało, głównie ręce i nogi. Masaż polecany jest po urazach, przy żylakach i bólach mięśniowo-stawowych. Zabieg trwa 20-30 min. Można mu się poddawać codziennie.

Bicze wodne - z odległości około 3 m masowani jesteśmy silnym strumieniem wody o temperaturze ciała. Terapia zalecana jest w chorobach reumatycznych, przy bólach mięśniowo-stawowych, zaburzeniach przemiany materii, nadwadze. Zabieg trwa 3-5 min. Można z niego korzystać dwa razy w tygodniu.

Łaźnia parowa - na 15-20 min wchodzimy do pomieszczenia wypełnionego parą wodną o temperaturze ok. 45 st. C.

Zabieg leczy schorzenia górnych dróg oddechowych, nerwobóle, choroby przemiany materii. Z łaźni można korzystać dwa razy w tygodniu.

Gimnastyka w wodzie - ćwiczenia w płytkim basenie wykonywane z oporem, jaki stawia woda, wzmacniają mięśnie, odciążają stawy i wysmuklają sylwetkę. Taka gimnastyka wskazana jest w większości chorób reumatycznych oraz przy nadwadze. Może trwać 15-30 min.

Inhalacje - wdychanie oparów wód uzdrowiskowych (zwykle z solanki) stosuje się m.in. w przypadku nawracających nieżytów nosa, stanów zapalnych gardła, krtani, schorzeniach oskrzeli i płuc. Inhalacjom można poddawać się kilka razy dziennie. Zabieg trwa ok. 10 min.

Picie wód mineralnych - wody podaje się w dzbanuszkach z podwyższonym dziobkiem, co zapobiega ulatnianiu się leczniczych gazów. Wody dobiera się w zależności od schorzenia. Pijemy je raz lub kilka razy dziennie.

Zabiegi domowe

Prysznic i kąpiel, którym poddajemy się we własnej łazience, mogą też mieć terapeutyczny charakter. Leczniczy prysznic z silnego strumienia chłodnej wody (ok. 22 st. C) pobudza krążenie. Gdy do bolących miejsc dociera więcej krwi, rozgrzewają się one i ból ustępuje. Chłodny prysznic działa korzystnie na układ nerwowy, mięśniowo-stawowy, podnosi odporność, przyspiesza przemianę materii. Zabieg rozpoczynamy od polewania ciała ciepłą wodą, potem stopniowo obniżamy jej temperaturę (nawet do 18 st. C) i po 10 min podwyższamy ją nieco. Zabieg kończymy chłodnym strumieniem. Potem energicznie się wycieramy. Gorąca kąpiel działa rozkurczowo, łagodzi bóle mięśni, podnosi ciśnienie i ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn. Nie powinna trwać dłużej niż 10 min. Na zakończenie polewamy się wodą o temperaturze ciała.

Ile to kosztuje

Zabiegi przepisane w ramach skierowania do sanatorium są bezpłatne. Kupując je prywatnie, zapłacimy za:

* masaż wirowy - 10 zł

* bicze wodne - 8-10 zł

* kąpiel parową - 8-10 zł

* gimnastykę w wodzie - 10 zł

* inhalacje - 4-6 zł

* picie wód mineralnych - 3-5 zł

Gdzie szukać pomocy

Informacje dotyczące leczenia uzdrowiskowego można znaleźć na stronie internetowej:

www.sanatoria.pl

Więcej o: