Pij zdrowo i tanio!

Blisko 100 plastikowych butelek, tyle miesięcznie ?produkuje? przeciętna czteroosobowa rodzina. O tym, jak ograniczyć ich zużycie oraz dlaczego woda z naszych kranów nie jest zła, rozmawiano na konferencji zorganizowanej przez markę Dafi. W promocję picia filtrowanej wody i bycia eko zaangażowały się m.in.: Anna Dereszowska, Grażyna Wolszczak i Laura Łącz.

Woda butelkowana postrzegana jest jako najczystsza i najlepsza. Wydajemy na nią spore pieniądze, dźwigamy kilogramy, siłą rzeczy zaśmiecamy środowisko plastikowymi odpadami. Nigdy jednak nie mamy do końca pewności czy to optymalny wybór.

Długa droga

Z wody kranowej korzystamy każdego dnia. Używamy jej nie tylko do przyrządzania napojów zimnych i gorących, do gotowania, ale również do mycia. Pozornie woda z wodociągów spełnia restrykcyjne normy UE i jest bezpieczna do spożycia przez ludzi, ale nim trafi z wodociągów do kranu przemierza setki kilometrów rur ze stali, ołowiu czy PCV. Wędrując pogarsza swój zapach i smak, co utrudnia jej bezpośrednie spożycie prosto z kranu. Najszybszym i najtańszym sposobem uzdatniania wody jest stosowanie filtrów dzbankowych. Eliminują one chlor oraz zanieczyszczenia wytrącane z instalacji wodociągowych, gwarantując czystość wody.

Litr idealnie czystej wody za 10 groszy? To możliwe!

Zatem jak dbać o środowisko małym kosztem? Jednym ze sposobów mogą być filtry do wody. Pojedynczy wkład zapewnia od 150 do 200 litrów wysokiej jakości wody, co równa się około 100 butelkom wody ze sklepu. W przypadku stosowania filtrów Dafi litr idealnie czystej wody kosztuje 10 groszy!

Dodatkowo stosowanie filtrów zmiękcza wodę kranową, dzięki czemu w urządzeniach AGD nie gromadzi się uciążliwy nalot. To znacznie przedłuża ich żywotność.

Na niedobory magnezu - woda

Jednym z punktów poruszonym na konferencji był problem niedoboru magnezu. Badania pokazują, że ma je niemal 30 proc. pań i 20 proc. mężczyzn. Sięganie po suplementy diety to nienajlepszy sposób na uzupełnienie jego braków. Jak podkreśla dr Ilona Gałązka-Czarnecka, specjalista w zakresie technologii żywienia, idealnym sposobem na dostarczenie organizmowi należnej mu dawki magnezu jest picie wody. Odpowiednio oczyszczona woda może wyrównać te niedobory, a warto pamiętać, że ten dostarczany wraz z wodą przyswaja się najlepiej.

Więcej o: