Barwinek pospolity (Vinca minor L.)

Aktywne składniki

Barwinek pospolity jest bogatym źródłem alkaloidów - izowinkaminy, perwincyny, goryczy (wincyna), leukoantocyjanidyny oraz kwasu ursolowego.

Opis

Barwinek zaliczany jest do krzewinek, a jego wysokość nie przekracza 20 cm. Charakteryzuje się lekko zdrewniałą, pokładającą się łodygą. Może ona osiągnąć długość nawet 1metra. Liście są ciemnozielone, błyszczące o eliptycznym kształcie. W większości przypadków kwiaty mają niebieską, białą lub jasnofioletową barwę, zaś owoce - małe, suche i pękające.

Występowanie

Ta dziko rosnąca krzewina występuje niemal w całej Europie (z wyjątkiem Skandynawii). W Polsce, mimo że jest pod ochroną, bywa uprawiana i traktowana jako roślina ozdobna.

Dostępne formy

Najczęściej występuje w postaci suszonej, z której przygotowuje się napary.

Zastosowanie

Preparaty zawierające wyciąg z barwinka pospolitego obniżają ciśnienie krwi, hamują krwawienia, łagodzą stany zapalne błon śluzowych. Wykorzystywane są w leczeniu egzem.

Przeciwwskazania

Barwinek nie powinien być przyjmowany przez małe dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Ważne informacje

Barwinek pospolity jest rośliną trującą. Zawarta w niej m.in. pubescyna, winina, minoryna, dostarczana w nadmiarze, może zmniejszyć ciśnienie krwi, zaburza pracę serca, może również wywołać problemy z oddychaniem.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Czytaj także:

Andrographis paniculata

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum L.)

Ostropest plamisty (Silybum marianum)

Borówka czernica (Vaccinium myrtillus)

Dzika róża (Rosa canina)

Więcej o: