Problemy z trądzikiem

Trądzik od kilku lat utrzymuje się na mojej twarzy, czasem przychodzi na dekolt i plecy. Cały czas utrzymuję kontakt z dermatologiem i ginekologiem. Przyjmowałam tetracyklinę, ale nic z tego - trądzik wrócił. Obecnie biorę antykoncepcję. Kiedy mówię lekarzom że chciałabym zbadać hormony lub coś co może być przyczyną trądziku a co za tym idzie okropnych przebarwień i blizn otrzymuję negatywną odpowiedz np. że minie mi to z wiekiem. Ale nie chce przecież czekać że zrobią mi się gorsze blizny. A żeby robić zabiegi niwelujące blizny trzeba mieć ogromne pieniądze.. Jakie mogą być przyczyny trądziku, bo chciałabym je zbadać chociaż na własną rękę? I jakie są mniej więcej koszta? Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiada lekarz Marek Wolski:

Nie jest najlepszym pomysłem rozpoczynanie diagnostyki na własną rękę. Sugerowałbym skupienie się na znalezieniu dobrego dermatologa. Oczywiście przyczyny hormonalne powinny zostać wykluczone - poziom testosterony, estrogenów i prolaktyny. Nie bez znaczenia są również przyczyny metaboliczne - np. poziom glukozy we krwi.

Warto też pamiętać o istnieniu skutecznej metody farmakologicznej leczenia przewlekłego trądziku jaką są pochodne Wit. A (tzw. retinoidy). Proszę zasugerować tą metodę swojemu dermatologowi, pamiętając jednak, że leczenie retinoidami musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: