Ból brzucha i nerwy?

Mam 19 lat. Strasznie mnie boli brzuch już od paru lat. W wieku 18 lat poszłam do gastrologa i wykrył bakterie Helikopacter Pylori oraz, że jestem uczulona na gluten. Minął rok od wizyty, a mnie dalej boli brzuch. Mimo, że na początku. czyli od razu po wizycie(po stosowaniu antybiotyków) nic mnie nie bolało, ale później znowu zaczęło. Wypróżnienie czasami daje mi chwilę wytchnienia. Ból pojawia się po jedzeniu (prawie zawsze), ale nie tylko. Często towarzyszą mi przy tym dreszcze. Wydaję, mi się ze to wszystko jest na tle nerwowym, ale nie wiem. Jak postępować dalej?

Odpowiada lekarz Marek Wolski:

Wspomniana przez Panią "nerwowa" przyczyna opisanych dolegliwości oczywiście jest możliwa. Przed ustaleniem takiego rozpoznania konieczne będzie wykluczenie innych, jak na przykład choroba wrzodowa, alergie, celiakia (uczulenie na gluten).

Podaje Pani, że zdiagnozowano u niej uczulenie na gluten. Czy w związku z tym stosuje Pani dietę bezglutenową? Stosowanie takiej diety jest konieczne dla ustąpienia objawów.

Oczywiście w tym samym czasie może Pani zasięgnąć opinii psychologa, szczególnie jeśli ma Pani poczucie, że mogłaby to być przyczyna dolegliwości. Przewlekły stres i napięcie emocjonalne może być przyczyną tzw. bólów czynnościowych brzucha.

Podsumowując, sugerowałbym zgłoszenie się do lekarza celem kontynuowania diagnostyki, a przede wszystkim rozpoczęcie stosowania diety bezglutenowej (nie zawierającej pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia). Jednocześnie proszę pomyśleć o wizycie u psychologa.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: