Naczyniaki żylne (inaczej zwane rozwojowymi malformacjami żylnymi) są bardzo częstym znaleziskiem w badaniach obrazowych mózgu. Są to odcinkowo poszerzone, nieprawidłowe naczynia żylne, lokalizacja przy komorze bocznej jest dla nich dosyć charakterystyczna. Ocenia się, że nawet 2-5% całej populacji ma takie zmiany. W większości przypadków naczyniaki nie dają żadnych objawów, bardzo rzadko mogą się pojawiać napady padaczki lub objawy związane z krwotokiem z naczyniaka: nagły ból głowy, nudności, wymioty, zaburzenia mowy, zaburzenia świadomości i inne.
Pani lekarz neurolog mówiąc o potrzebie wykonania dodatkowych badań prawdopodobnie miał na myśli badanie układu naczyń mózgowych - angiografię. Chociaż badanie MRI z kontrastem pozwala z dużą dokładnością ocenić naczynia mózgu, w przypadku wątpliwości co do charakteru malformacji czasami wykonuje się angiografię. Aby ocenić czy potrzebne jest wykonywanie dodatkowych badań wynik rezonansu powinien zobaczyć neurolog lub neurochirurg, możliwe jest również zasięgniecie opinii innego neuroradiologia.
Wracając do Pani objawów - jest bardzo mało prawdopodobne, aby były one spowodowane naczyniakiem żylnym. Bóle i osłabienie kończyn górnych i dolnych, a także drętwienie dłoni i bóle głowy mogą być wywołane przez zmiany w odcinku szyjnym kręgosłupa (w poprzedniej części pytania wspominała pani o zniesieniu lordozy szyjnej). Niestety zwykłe prześwietlenie nie pozwala na ocenę ewentualnego ucisku na rdzeń lub korzenie nerwów, dlatego powinna Pani mieć wykonane badanie TK lub MRI kręgosłupa szyjnego. Oprócz konsultacji neurologicznej, ważne jest wykonanie badań laboratoryjnych (morfologii, OB, CRP, jonogramu, badania ogólnego moczu, glikemii na czczo, enzymów wątrobowych), które pozwolą wykluczyć choroby wewnętrzne. Jeżeli kiedykolwiek była Pani ugryziona przez kleszcza, warto rozważyć również diagnostykę w kierunku boreliozy.