Lordoza to krzywizna występująca w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym kręgosłupa. To zmiana ewolucyjna, dzięki której możemy stać wyprostowani i wytrzymać duże obciążenie. Zanik tej niezwykle cennej wypukłości może być konsekwencją urazu lub porażenia mięśniowego.
Nienaturalne, łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną może być wywołane szeregiem czynników. Zazwyczaj wystąpienie schorzenia, wiąże się ze stanami zapalnymi, skurczami mięśni przykręgosłupowych na skutek urazów, rwą kulszową, zwyrodnieniem kręgosłupa i krążków międzykręgowych. Zdarza się również, że choroba jest wywołana wadą wrodzoną lub nabytą. Najczęściej atakowany jest odcinek szyjny lub lędźwiowy kręgosłupa.
W zależności od zajętego obszaru oraz rodzaju i przyczyny wystąpienia lordozy wyróżnia się dwa rodzaje tego schorzenia. Pierwsze z nich nazywane zniesieniem lordozy może objąć zarówno odcinek szyjny jak i lędźwiowy. Przyczyną jej wystąpienia jest najczęściej stan zapalny, uraz mechaniczny lub rwa kulszowa . Drugie, czyli nadmierna lordoza zazwyczaj łączona jest z wrodzonymi lub nabytymi wadami kręgosłupa.
Niezależnie od rodzaju schorzenia chorzy odczuwają silny ból w zajętej części kręgosłupa. Dodatkowo kurczące się pod jego wpływem mięsnie jeszcze bardziej potęgują dolegliwości bólowe. Pacjentom z nadmierną lordozą towarzyszy zaburzenie napięcia mięśniowe. Jej wczesne rozpoznanie i w porę rozpoczęte leczenie pozwala uniknąć zaniku mięśniowego.
Wystąpienie lordozy potwierdza się w oparciu o wywiad z pacjentem oraz badania obrazowe ( RTG , rezonans magnetyczny). Sposób i forma leczenia uzależniona jest od wieku pacjenta oraz skali zmian wywołanych chorobą. Najczęściej w łagodzeniu dolegliwości chorym zaleca się fizykoterapię i ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Część z nich przyjmuje również leki przeciwbólowe oraz rozkurczowe. W przypadkach gdy choroba jest już bardzo zaawansowana i dochodzi do ucisku na rdzeń kręgowy lub narządy wewnętrzne konieczna jest interwencja chirurga.
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza