Problemy z wypróżnianiem

Mam 36 lat od kilku lat mam problemy z wypróżnianiem zaparcia i zagazowanie jelita jak już raz na tydzień lub dwa wypróżnię się jest to stolec ze śluzem niewielkim. spore bóle w okolicy brzucha skręty i gazy bolące. Kiedy coś zjem czuje się przepełniona nawet jak są to nie wielkie ilości. Co może być powodem tych dolegliwości?

Odpowiada lekarz Magdalena Zemlak:

Przedstawione objawy mogą wskazywać na zespół jelita drażliwego. Cechami charakterystycznymi dla tego zespołu są bóle brzucha oraz zaburzenia rytmu wypróżnień czyli możliwość biegunek, zaparć lub występowanie ich naprzemienne. Dodatkowo mogą występować wzdęcia, nudności, zgaga, niewielka ilość śluzu w kale, po wypróżnieniu występuje uczucie niepełnego wypróżnienia.

W celu zmniejszenia dolegliwości jest stosowanie diety zawierające duże ilości błonnika, unikanie potraw wzdymających (rośliny strączkowe) oraz ograniczenie spożycia kawy i alkoholu.

Bardzo ważna jest informacja czy nie występuje u Pani równocześnie gorączka, obecność krwi w kale oraz czy ostatnio Pani nie schudła. W przypadku wystąpienia takich objawów niezbędne jest niezwłoczne zgłoszenie się do lekarza rodzinnego celem wykonania dalszej diagnostyki.

Pani objawy mogą być również związane z chorobą refluksową przełyku. W tej sytuacji może być niezbędne włączenie leczenia hamującego wydzielanie kwasu solnego, o którym zadecyduje lekarz rodzinny po dokładnym Pani zbadaniu.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: