Kraniosynostoza

Wady wrodzone najczęściej mają podłoże genetyczne. W przypadku kraniosynostozy, czyli rodzaju deformacji czaszki nie zawsze tak się dzieje. Bardzo często przyczyna jej występowania nie jest znana, a pierwsze zmiany chorobowe mogą pojawić się u jeszcze nienarodzonego dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Kraniosynostoza to wada wrodzona polegająca na zrośnięciu szwów czaszkowych. Schorzenie może pojawić się zarówno w życiu płodowym dziecka, jak i w pierwszych miesiącach po urodzeniu podczas zrastania kości czaszki. Nieprawidłowe zrośnięcie choćby jednego ze szwów wywołuje ucisk i sprawia, że mózg, aby mógł dalej rosnąć potrzebuje miejsca wolnego od ucisku. W konsekwencji "przesuwający" się organ zniekształca czaszkę i twarz dziecka.

Kiedy i jak powstaje kraniosynostoza?

Czaszka dziecka składa się z sześciu kości, które połączone są szwami czaszkowymi. U prawidłowo rozwijających się dzieci szwy nie zrastają się, aż do momentu gdy mózg przestanie rosnąć. Dzięki temu narząd ten rozrasta się we wszystkich kierunkach i wypełnia całą czaszkę. U dzieci z kraniosynostozą kości czaszkowe zrastają się jeszcze w życiu płodowym lub w pierwszych miesiącach życia dziecka. Szukający wolnej przestrzeni mózg zazwyczaj rośnie tylko w jednym kierunku, co prowadzi do deformacji. Zniekształcenia mogą mieć różną skalę i wielkość. Medycyna wyróżnia cztery rodzaje kraniosynostozy:

- Sagittal - to najczęściej występujący typ deformacji, charakteryzuje się wydłużoną i wąska głową, u niektórych pacjentów czoło jest wybrzuszone, a tylna część głowy ma spiczaste zakończenie

- Coronal - jedna z rzadziej pojawiających się deformacji, osoby, u których została zdiagnozowana mają spłaszczone czoło w okolicy oka, od strony po której wystąpiła wada, przez co drugie oko wydaje się zwężone, a czoło nad nim jest wypukłe, dodatkowo oczy chorego nie znajdują się w jednej linii

- Metopic - deformacja charakteryzuje się trójkątną głową, czoło jest bardzo wąskie, a tył głowy nienaturalnie szeroki, różny stopień asymetrii głowy sprawia, że zarośnięcie tego szwu nie zawsze daje się zauważyć

- Lambdoid - ten rodzaj zmiany pojawia się niezwykle rzadko, zrośnięty szew tworzy wybrzuszenie za uchem, po stronie, po której wystąpiła deformacja, tył głowy jest spłaszczony Typ deformacji najczęściej ustala się w oparciu o badania obrazowe .

Leczenie

Rodzaj i forma leczenia uzależniona jest przede wszystkim od stopnia i rodzaju deformacji. Najpowszechniejszą i najskuteczniejszą forma leczenia kraniosynostozy jest operacja. Wykonana może być między 2 a 3 lub 6 a 9 miesiącem życia dziecka. W czasie zabiegu chirurg, przy asyście neurochirurga, rozcina szew i ponownie kształtuje czaszkę. Niektórzy pacjenci przez pewien czas po operacji muszą nosić specjalne kaski lub opaski terapeutyczne, które przyspieszają i ułatwiają prawidłowe kształtowanie się kości czaszki oraz twarzy.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Zespół Aperta

Plagiocefalia

Zespół Crouzona

Kości lubią wapń

Mięsak Ewinga

Więcej o: