Andrographis paniculata

Aktywne składniki

Zawiera szereg substancji ułatwiających trawienie oraz oczyszczających organizm.

Opis

Andrographis paniculata to roślina jednoroczna, która osiąga od 30 do 110 cm wysokości. Charakteryzuje się ciemnozieloną łodygą i lancetowatymi liśćmi. Kwiaty są małe o jasnofiolotowej barwie. Owoce rośliny przypominają jagody, ich średnica nie przekracza dwóch centymetrów. Andrographis paniculata to zioło o bardzo gorzkim smaku, czasem bywa też nazywane królem gorzkich ziół.

Dostępne formy

Tabletki, kapsułki zawierające wyciąg z rośliny.

Występowanie

Zioło pochodzi z Indii, można je również spotkać w Chinach, całej Azji Południowo - Wschodniej oraz w Tajlandii, gdzie jest uprawiane na szeroką skalę. Najlepiej czuje się w zacienionych i wilgotnych miejscach.

Zastosowanie

Preparaty zawierające wyciąg z zioła wykorzystywane są w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego oraz oddechowego. Wzmacniają odporność, obniżają gorączkę, łagodzą ból gardła. Andrographis paniculata znacznie przyśpiesza trawienie oraz oczyszcza wątrobę z toksyn.

Ważne informacje

Hamuje działanie niektórych leków immunosupresyjnych.

Przeciwwskazania

Leków zawierających wyciąg z rośliny powinny się wystrzegać osoby cierpiące z powodu zaburzeń w obrębie pęcherzyka żółciowego, a przede wszystkim kobiety w ciąży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także:

Witania ospała (Withania somnifera)

Żurawina (Oxycoccus)

Zioła i naturalne środki w walce z przeziębieniem i grypą

Lawenda lekarska (Lavandula officinalis syn. L. angustifolia

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)

Jagody goji - na pewno wiesz, co jesz?

Więcej o: