Pluskawica groniasta (Cimicifuga racemosa)

Dołącz do nas na Facebooku!

Aktywne składniki

Korzeń rośliny zawiera glikozydy triterpenowe (m.in. akteinę, cimifuginę, deoksydinę), glikozydy goryczowe (najważniejszy to ranunkulidyna, która w czasie suszenia przechodzi w anemoninę). Dodatkowo obfituje w kwas salicylowy, żywice oraz izoflawony.

Opis

Pluskawica groniasta to bylina, której wysokość nie przekracza 2 metrów. Roślina charakteryzuje się długą, zieloną i mocno ulistnioną łodygą. Kwiaty są kremowobiałe, drobne o intensywnym zapachu. Najczęściej występują w gęstych skupiskach, kształtem przypominają płonącą świece. Kwiatostany mają ok. 50 - 60 cm długości, a po roztarciu wydzielają nieprzyjemny zapach.

Dostępne formy

Wchodzi w skład niektórych leków, jest dostępna także w postaci suszonej, z której można przygotować napar. Do pół litra gorącej wody należy wrzucić ok. 2 łyżeczek ususzonej rośliny i gotować nie dłużej niż 10 min. Zimny wywar można przyjmować nawet 6 razy dziennie po 2 - 3 łyżeczki.

Występowanie

Roślina pochodzi z Ameryki Południowej. W Polsce, jak i wielu innych krajach jest hodowana i traktowana jako roślina ozdobna lub lecznicza.

Zastosowanie

Preparaty zawierające pluskawicę groniastą wykorzystywane są w leczeniu i łagodzeniu skutków menopauzy, bólu miesiączkowego oraz porodowego. Korzystnie oddziałują na kobiecy układ rozrodczy, pobudzają oraz wzmacniają działanie żeńskich hormonów płciowych. Wykorzystywana jest również w leczeniu zaburzeń menstruacji.

Przeciwwskazania

Środków zawierających pluskawicę nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Zdarza się, że roślina wchodzi w interakcje z innymi lekami np. lekami antykoncepcyjnymi oraz na nadciśnienie.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Lawenda lekarska (Lavandula officinalis syn. L. angustifolia

Żurawina (Oxycoccus)

Mięta pieprzowa (Mentha piperita)

Lipa (Tilia platyphyllos)

Echinacea (Echinacea)

Więcej o: