Problematyczne skurcze

Mam 23 lata i męczą mnie skurcze. Są już w takim stadium, że przy lekkim zaciśnięciu dłoni nie mogę wyprostować palców. Czasem mam też problem z wstaniem, bo mam podobne skurcze w nogach. Do tego niepokoją mnie bóle mięśni w tym mięśnia sercowego. Najczęściej te bóle pojawiają się przy zdenerwowaniu lub spieszeniu się, ale i przy siedzeniu. Bardzo proszę o radę do jakiego lekarza powinnam się udać? Jakie badania zrobić? Nie jestem w stanie nawet prowadzić samochodu czy umyć okien. Jeśli chodzi o suplementy zażywam witaminy i magnez, ale nic nie pomagają.

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Dolegliwości o taki nasileniu, jakie Pani opisuje wymagają przeprowadzenia dokładnej diagnostyki w poszukiwaniu ich źródła. Najczęstszą przyczyną uciążliwych skurczów mięśni są zaburzenia elektrolitowe związane z niedoborem wapnia, magnezu lub potasu. Mogą one być spowodowane zarówno zwykłym niedoborem w diecie jak również odwodnieniem, chorobami nerek lub działaniem niepożądanym stosowanych leków. Również zaburzenia funkcji tarczycy i choroby neurologiczne mogą objawiać się nadmiernymi skurczami mięśni.

Powinna udać się Pani do swojego lekarza rodzinnego, który po przeprowadzaniu badania fizykalnego i zebraniu dokładnego wywiadu będzie mógł zlecić podstawowe badania (morfologię, jonogram, mocznik i kreatyninę, TSH, badanie ogólne moczu). Dopiero wówczas będzie można podjąć decyzję co do dalszego postępowania i sposobu leczenia.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: