Pamiętaj o oczach

Większość z nas myśląc o zdrowiu rzadko koncentruje się na oczach. A szkoda, bo dobry wzrok warunkuje nasze dobre samopoczucie i przebieg zawodowej kariery. Oczy mogą także sygnalizować, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. 11 października obchodzony jest Światowy Dzień Wzroku, towarzyszy mu kampania społeczna ?Dobry wzrok na całe życie?. W ramach akcji społecznej w całym kraju, w wybranych punktach będzie można wykonać bezpłatnie wstępne badanie wzroku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Według prognoz, jeden na 30 Europejczyków straci wzrok w ciągu swojego życia. - Obecnie z powodu ciężkiego upośledzenia wzroku na całym świecie cierpi 284 milionów ludzi, co stanowi połowę populacji krajów Unii Europejskiej - mówi prof. Wojciech Omulecki, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

W Polsce sytuacja nie wygląda lepiej. Ponad 40 proc. osób w wieku między 16-54 lata wymaga korekcji wzroku. Najczęściej diagnozowane wady to krótkowzroczność , nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność (prezbiopia). Co gorsza ponad 20 proc. populacji mimo odczuwalnych problemów ze wzrokiem nie zamierza udać się do lekarza specjalisty.

Dzień zdrowych oczu

Światowy Dzień Wzroku ustanowiono nie tylko dla tych, którzy widzą źle, ale również dla ludzi, którym wydaje się, że nie mają problemów ze wzrokiem. Dlatego w tym roku, już po raz drugi, firma Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o., wspólnie z Polskim Towarzystwem Okulistycznym, przez cały październik, prowadzi ogólnopolską kampanię pod hasłem "Dobry wzrok na całe życie". W ramach kampanii, w prawie 600 salonach w całej Polsce, które zgłosiły swój udział w kampanii, będzie można wykonać bezpłatne wstępne badanie wzroku - w dniach 11-14 października. Adresy miejsc, w których odbędzie się badanie, znajdują się na stronie - www.dobrywzroknacalezycie.pl.

Najważniejszy zmysł?

Dobry wzrok ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania człowieka. Uważa się, że jest on źródłem 80 proc. informacji, odbieranych przez nasze zmysły. Warto też wiedzieć, że okresowe badanie u okulisty pozwala poznać ogólny stan zdrowia pacjenta, m.in. przebieg cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy oraz wielu innych dolegliwości i schorzeń. - Potrzebna jest jednak profilaktyka - mówi prof. Omulecki. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), profilaktyka i właściwa terapia mogą zapobiec upośledzeniu wzroku u 80 proc. chorych. Nieleczone, pogłębiające się wady wzroku, to nie tylko groźba utraty wzroku, ale także znacznie większa urazowość, depresja, utrata pełnosprawności.

To można leczyć

Rozwój współczesnej medycyny pozwala na szybkie rozpoznanie wady wzroku i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Sposobów na poprawę jakości widzenia jest wiele i nie ograniczają się one jedynie do okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych. Coraz więcej, nawet tych poważniejszych wad wzroku można korygować laserowo (np. zaćmę) lub operacyjnie poprzez umieszczenie w chorym oku odpowiedniej soczewki . Należy jednak pamiętać, że bez regularnych badań nawet najlepiej rozwinięta technologia nie zdoła "naprawić" niektórych zmian chorobowych.

Czytaj także:

Badanie wzroku

Widzisz coraz gorzej po zmierzchu? Nie zwlekaj z wizytą u okulisty

Daltonizm - życie bez kolorów

Zdrowe oczy do późnej starości? Wiele zależy od diety

Jaskra i zaćma: złodzieje wzroku

Więcej o: